Na skróty
Zalewajka z grzybami to jedna z bardziej klasycznych jesiennych zup. Aromatyczne grzyby, zakwas na żur, podsmażana kiełbaska i boczek stanowią idealne połączenie i gwarancja dobrego smaku. Zupa zalewajka z grzybami jest bardzo łatwa w przygotowaniu, do wykonania przepisu wystarczy kilka prostych składników i jedynie większy garnek z grubym dnem. Dzięki czemu zalewajkę można śmiało nazwać daniem jednogarnkowym. Moją zupę zalewajkę przygotowuję w sezonie grzybowym ze świeżych grzybów, po za sezonem z suszonych. Kiedy nie mam ani świeżych, ani suszonych wykorzystuję pieczarki. Zalewajka zawsze wychodzi rewelacyjnie ☺ Czasami dla urozmaicenia walorów smakowych dodaję makaron, tarty lub lany — w zależności na co mam w danej chwili czas. Wypróbuj mój przepis 🙂
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis zalewajka z grzybami, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 2 szklanki zakwasu na żurek
- 2 szklanki bulionu — opcjonalnie!
- 250 g wędzonego boczku
- 250 g kiełbasy wileńskiej
- 5 średnich ziemniaków
- 60 g suszonych grzybów lub 150 g świeżych pieczarek
- marchew
- pietruszka
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- 2 łyżeczki majeranku
- sól i pieprz czarny
- oliwa z oliwek
- 3 łyżki śmietany
Jeśli korzystasz z suszonych grzybów, to w pierwszej kolejności przełóż je do miseczki i zalej wrzątkiem. Grzyby pozostaw przynajmniej na 60 minut do namoczenia. Jeśli masz pieczarki obierz i oczyść je w międzyczasie przygotowywania zalewajki, następnie pokrój w paski i dodaj w odpowiednim momencie do zupy.
Zupa zalewajka z grzybami — przepis
- W pierwszej kolejności obieramy wszystkie warzywa i kroimy w kostkę lub kawałki według uznania. Cebulę i czosnek obieramy i siekamy na drobno. Kiełbasę kroimy w półksiężyce, a boczek w paski.
- W garnku z grubym dnem podsmażamy na oliwie posiekaną cebulę i czosnek, następnie dodajemy boczek i smażymy chwilę do wytopienia się tłuszczu. Dodajemy kiełbasę. Całość smażmy około 5 minut na dość mocnym ogniu.
- Następnie podsmażoną cebulkę zalewamy bulionem lub wodą, dodajemy liście i ziela angielskie, dodajemy grzyby razem z wodą z namaczania lub pieczarki, doprowadzamy do zagotowania i gotujemy przez 5 minut.
- Dodajemy marchew oraz pietruszkę, zagotowujemy i gotujemy przez 5 minut, następnie dodajemy ziemniaki, zagotowujemy i gotujemy kolejne 15 minut.
- Następnie uzupełniamy wodę do 2 litrów, zagotowujemy i dodajemy zakwas na żurek oraz majeranek (żur warto dodawać stopniowo i co porcję spróbować, czy zupa nabrała odpowiedniego dla nas smaku), doprowadzamy do zagotowania i gotujemy 5 minut.
- Zupę finalnie tuż po zakończeniu gotowania zabielamy śmietaną — pamiętaj o jej zahartowaniu! Następnie doprawiamy pieprzem i solą do smaku. Smacznego!
Zalewajka z grzybami świetnie smakuję z pajdą świeżego i chrupkiego pieczywa!