Przelicznik kulinarny

Przelicznik kulinarny to narzędzie niezbędne dla każdego kucharza-amatora, zarówno początkującego, jak i zaawansowanego. W kuchni często spotykamy się z różnymi jednostkami miar, takimi jak szklanki, łyżki czy gramy, a przelicznik kulinarny umożliwia szybkie i łatwe przeliczanie tych jednostek, dzięki czemu możemy łatwo dostosować przepis do naszych potrzeb. Korzystanie z przelicznika kulinarnego to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i wysiłku, gdy chcemy przygotować danie, nie mając pod ręką niezbędnych narzędzi kuchennych, takich jak waga.

Oblicz składniki

Wynik:

Jak działa przelicznik kulinarny?

Wybierz >>Przelicz z<< oraz >>Przelicz na<<
Następnie wybierz >>Składnik<<, który chcesz przeliczyć
oraz podaj >>Ilość<< składnika do przeliczenia.

Oczywiście waga jest bardzo przydatnym pomocnikiem w kuchni, jednak odmierzanie przy pomocy szklanki czy łyżki jest zdecydowanie łatwiejsze, szczególnie przy tych prostszych przepisach.

Podstawowe założenia dotyczące tego przelicznika kuchennego:

  • 1 szklanka to 250 ml = 250 g;
  • 1 łyżka to 15 ml;
  • 1 łyżeczka to 5 ml;

Warto zauważyć, że w przypadku wody mililitry i gramy mniej więcej się pokrywają. Szklanka do mierzenie powinna mieć 250 ml pojemności, aby ułatwić przeliczanie miar, jednak nie ma to większego znacznie. Ponieważ ciasto wyjdzie zarówno w przypadku mierzenia szklanką o pojemności 250 ml, jak tą która ma 200 ml.

Inne przydatne miary

  • 1 jajko rozmiaru M – L (średniej wielkości) ma około 55 g

Przelicznik drożdży

  • 5 g drożdży suszonych to około 10 g drożdży świeżych
  • 25 g drożdży świeżych to około 12 g drożdży suszonych

Zdecydowanie warto poznać podstawowe zasady przelicznika kulinarnego, które pozwalają przeliczać szklanki na gramy i odwrotnie, a także pomagają zrozumieć, ile gramów lub mililitrów mieści się w jednej łyżce czy łyżeczce. Ustalenie odpowiednich proporcji jest kluczowe dla sukcesu w kuchni, zwłaszcza gdy przygotowujemy dania, które wymagają precyzyjnych pomiarów składników. Co ważne, warto pamiętać, że przelicznik kuchenny ma swoje ograniczenia i nie zawsze daje stuprocentową precyzję, jednak z pewnością ułatwia codzienne życie w kuchni i sprawia, że gotowanie staje się przyjemniejsze.

Newsletter kulinarny

Bądź na bieżąco – wysyłamy sezonowe przepisy i porady

Zapisz się na jedyny taki w sieci kulinarny newsletter i dołącz do 2719 zadowolonych czytelników. Szefpoleca.pl to ciągle rosnąca baza artykułów i przepisów na dania z całego świata. Każdego dnia tworzymy blog kulinarny z pasją dla osób, które kochają gotowanie i pieczenia tak jak my! Już dziś dołącz do nas :)