Na skróty
Zupa pieczarkowa to jeden z klasyków współczesnej polskiej kuchni. Ugotowana na bulionie z indyka jest szczególnie smaczna i sycąca. W mojej kuchni pieczarkowa gości szczególnie często późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy występuje największy niedobór sezonowych warzyw. Wówczas z utęsknieniem wyczekujemy wiosny i pierwszych polskich upraw warzywnych. Bo jak powszechnie wiadomo z sezonowych warzyw zupy są najsmaczniejsze. Pieczarki natomiast są uprawiane cały rok, więc zupę pieczarkową można przygotować w dowolnym momencie, a zawsze smakuję wyśmienicie.
Przepis na pieczarkową
Zupa pieczarkowa jest bardzo łatwa, szybka i tania w przygotowaniu. Głównym składnikiem są pieczarki, dodatkowymi zaś marchewka i ziemniaki. Całość smaku uzupełnia podsmażana cebula, liście laurowe, ziele angielskie i natka pietruszki. Wybornego smaku nadaje bulion, który stanowi podstawę do przygotowania zupy pieczarkowej. Kremowa konsystencja to bez wątpienia zasługa śmietany, która ląduje w zupie już po jej ugotowaniu.
Jeśli szukasz łatwego wykonania zupy pieczarkowej, to wypróbuj mój przepis.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis zupa pieczarkowa, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 2 l bulionu
- 4 ziemniaki
- 2 małe marchewki
- 350 g pieczarek
- cebula
- 2 łyżki masła
- liść laurowy
- 2 ziela angielskie
- koper lub natka pietruszki
- sól i pieprz ziołowy
- opcjonalnie 3 łyżeczki śmietany 18%
- opcjonalnie tymianek
Zupa pieczarkowa — przepis
- W pierwszej kolejności podsmażamy na wolnym ogniu w garnku na maśle drobno posiekaną cebulę.
- Następnie dodajemy obrane, umyte i osuszone pokrojone w plasterki pieczarki, smażymy na dużym ogniu około 5 minut pilnując aby się nic nie przypaliło.
- Następnie zmniejszamy ogień i dodajemy obraną, pokrojoną marchew oraz obrane i pokrojone w krostkę ziemniaki, ponownie co chwilę mieszamy i smażymy około 5 minut.
- Następnie zalewamy całość gorącym bulionem, dodajemy liść laurowy oraz ziele angielskie i doprowadzamy do zagotowania.
- Zupkę gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 10 minut. W razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Smacznego!
Czasami lubię kiedy zupa pieczarkowa ma bardziej kremową konsystencję. Żeby ją zagęścić, odlewam dwie chochle zupy do zahartowania śmietany „łapię” również pieczarki, ziemniaki i marchewkę. Całość dokładnie miksuję blenderem i taką zawartość kubka przelewam z powrotem do garnka z zupą. Tak przygotowana zupa pieczarkowa jest wręcza aksamitna w smaku. Gorąco polecam!
Zobacz również: Zupa kalafiorowa babci
Zupa pieczarkowa chwilę, przed podaniem 😉