Krokiety z kapustą i grzybami przywodzą na myśl jedną z dwunastu potraw wigilijnych, jednak równie dobrze smakują na co dzień. Poznaj mój ulubiony przepis na przepyszne krokiety z kapustą kiszoną i suszonymi grzybami, które możesz przygotować zarówno na stół wigilijny, jak i w pozostałe dni roku.
Na skróty
Lubię wyraziste krokiety, powiedziałbym, że z dość kwaśną kapustą, dlatego tak mocno jej nie płuczę i nie odciskam. Delikatne i tłuste ciasto doskonale komponuje się właśnie z takim ostrzejszym, dobrze przyprawionym i kwaśnym smakiem.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis krokiety z kapustą i grzybami, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
Farsz
- 0,5 kg kapusty kiszonej
- duża cebula
- 100 g suszonych grzybów
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 8 ziaren czarnego pieprzu
- sól i pieprz czarny
- łyżka oleju
- łyżka masła
Naleśniki
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka wody
- 2 jajka
- 2 szklanki mąki
- pół łyżeczki soli
- 3 łyżki oleju
Panierka
- 1 szklanka bułki tartej
- 2 jajka
- pół szklanki oleju
Przepis na krokiety z kapustą i grzybami
Przygotowanie farszu do krokietów z kapustą
- Grzyby dokładnie myjemy, zalewamy gorącą wodą i zostawiamy do namoczenia, na co najmniej kilka godzin. Ja zazwyczaj grzyby zostawiam na noc do namoczenia.
- Po namoczeniu grzybów wstawiamy je do gotowania w wodzie, w której się moczyły i gotujemy do miękkości. Następnie odlewamy wodę i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
- W tym samym czasie co gotujemy grzyby, odciskamy kapustę z soku, następnie przekładamy do garnka. Kapustę zalewamy wodą tak, aby tylko ją przykryć i dodajemy liście laurowe, pieprz w ziarnach oraz ziele angielskie. Gotujemy do miękkości, mniej więcej do 20 minut. Następnie odlewamy wodę i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia, następnie siekamy.
- Pod koniec gotowania kapusty i grzybów obieramy i siekamy cebulę, następnie podsmażamy na złoty kolor na oleju i dodajemy łyżkę masła.
- Grzyby drobno siekamy i dodajemy do smażonej cebuli, następnie dodajemy kapustę, doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku i całość dokładnie mieszamy. Gotowy farsz pozostawiamy do przestygnięcia.
Przygotowanie naleśników do krokietów z kapustą
- Do wysokiego naczynia wbijamy jajka, następnie dodajemy wodę i mleko oraz mąkę i sól, dokładnie wszystko miksujemy, aby uzyskać gładkie ciasto. Ciasto na naleśniki do krokietów z kapustą powinno posiadać konsystencję gęstej śmietany.
- Na patelni do naleśników lub na zwykłej patelni z grubym dnem, rozgrzewamy odrobinę olej. Następnie na dobrze rozgrzaną patelnię wylewamy łyżką wazową ciasto tak, aby wyszedł nam cienki placek. Naleśniki smażymy z obu stron.
Dobra rada: Jeśli ciasto wychodzi za rzadkie, to możesz dodać czubatą łyżkę mąki i całość jeszcze raz dokładnie wymieszać.
Krokiety z kapustą — sposób zawijania naleśnika
- W głębszym talerzu miksujemy jajka, na drugim talerzu wysypujemy bułkę tartą. Następnie na środek każdego naleśnika wykładamy solidną łyżkę farszu.
- Naleśniki zwijamy zaginając do środka przeciwległe boki, a następnie obracając o 90° zwijamy całość w ciasny rulonik.
- Tak przygotowane krokiety z kapustą i grzybami obtaczamy w jajku, następnie w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju z każdej strony na złoty kolor.
Niewątpliwie krokiety z kapustą i grzybami doskonale komponują się w towarzystwie czerwonego barszczyku, ale równie dobrze będą smakowały podsmażane z żółtym serem.