Jak ugotować bulion?

Reklamy Ads By Google

W mojej kuchni domowy bulion stanowi podstawę praktycznie wszystkich zup, sosów, a także innych dań obiadowych, takich jak kaszotto czy risotto. W kuchni staropolskiej wywar rosołowy był używany do przygotowania praktycznie wszystkich potraw. Obecnie stracił na znaczeniu ze względu na dostępność zamienników instant. Jednak niegdyś stanowił bazę takich zupa jak grzybowa, grochówka, barszcz czerwony, oraz dań jak bigos, gołąbki czy wszelkiego rodzaju pasztetów. W zasadzie to ja też nie wyobrażam sobie kuchni bez dodatku tego złocistego wywaru rosołowego.

W zależności od zapotrzebowania przygotowuję bulion na bazie mięsa lub tylko samych warzyw. Dobrze przygotowany wywar rosołowy zamykam w słoiczku, pasteryzuję i wykorzystuję w dowolnym momencie podczas codziennego gotowania. Dzięki pasteryzacji w każdej chwili jestem przygotowany do gotowania pysznej zupy, przyrządzenia sosu do dania warzywnego lub mięsnego. W mojej kuchni zawsze jest kilka słoiczków złocistego domowego bulionu.

Reklamy Ads By Google

Przepis na bulion drobiowy

  • cały kurczak lub inne części kurczaka np. skrzydełka, nóżki czy korpus, można też dodać podroby — żołądki, serduszka
  • cała włoszczyzna — 2 marchewki, pietruszka, kawałek pora, selera i trochę białej kapusty
  • opalona na palniku cebula w łupinie i ząbek czosnku
  • kilka gałązek natki pietruszki i naci selera
  • po 3 liście laurowe i ziela angielskie
  • 2 łyżeczki soli oraz 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego
  • opcjonalnie łyżka jasnego sosu sojowego

Jak przygotować bulion drobiowy?

  1. W pierwszej kolejności przygotowujemy kurczaka, płuczemy i oczyszczamy ze zbędnych rzeczy i jeśli korzystamy z całego kurczaka, to dzielimy go na mniejsze części. Następnie przekładamy kurczaka do garnka, dodajemy obraną i oczyszczoną włoszczyznę, liście laurowe oraz ziele angielskie.
  2. Zalewamy zimną wodą do przykrycia wszystkiego w garnku i doprawiamy solą. Wywar doprowadzamy do zagotowania. Następnie zmniejszamy moc kuchenki i zdejmujemy szumowiny z powierzchni za pomocą łyżki cedzakowej.
  3. Reklamy Ads By Google
  4. Dodajemy opaloną cebulę w łupince i obrany opalony czosnek. Dodajemy natkę pietruszki i łodygi selera oraz sos sojowy jeśli używamy. Wywar gotujemy pod przykrywką na wolnym ogniu przez około 90 minut.
  5. Gotowy wywar doprawiamy świeżo mielonym pieprzem. Bulion pozostawiamy do przestygnięcia lub przygotowujemy do pasteryzowania w słoikach.
  6. Reklamy Ads By Google

Domowy bulion możesz ugotować też na resztkach po wcześniej upieczonym kurczaku. Wówczas wywar gotujemy tylko przez 60 minut. Kurczaka pieczonego nie trzeba już myć, może w takiej postaci trafić prosto do wywaru.

Czy można z czegoś zrezygnować szykując bulion drobiowy?

Oczywiście, że tak! W moim przepisie użyłem najlepszych możliwych kombinacji warzyw i przypraw, aby uzyskać naj najlepszą głębie smaku. Jednak jeśli nie przepadasz za którymś składnikiem, możesz go pominąć. Spokojnie możesz zrezygnować z dodawania pora i czosnku. Możesz również pominąć nać selera. Możesz nie opalać cebuli, jeśli nie masz na to warunków. Jednak jeśli chcesz uzyskać naprawdę esencjonalny bulion drobiowy dodaj wszystkie składniki 😉

Reklamy Ads By Google

Przepis na bulion warzywny

  • cała włoszczyzna — 2 marchewki, pietruszka, kawałek pora, selera i trochę białej kapusty
  • opalona na palniku cebula w łupinie
  • Reklamy Ads By Google
  • kilka gałązek natki pietruszki i naci selera
  • po 3 liście laurowe i ziela angielskie
  • Reklamy Ads By Google
  • kilka ziarenek pieprzu kolorowego
  • łyżka jasnego sosu sojowego
  • Reklamy Ads By Google
  • łyżka oliwy z oliwek
  • opcjonalnie łyżeczka suszonego lubczyku
  • Reklamy Ads By Google

Jak przygotować bulion warzywny?

  1. W pierwszej kolejności oczyszczamy i obieramy włoszczyznę, następnie przekładamy do garnka, dodajemy 2 litry wody, dodajemy sól i doprowadzamy do zagotowania
  2. Zmniejszamy moc kuchenki do minimum, tak aby wywar lekko się gotował i dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz kolorowy, opaloną cebulę w łupinie, łyżkę sosu sojowego oraz opcjonalnie suszony lubczyk.
  3. Wywar gotujemy na wolnym ogniu pod przykrywką przez 90 minut. Następnie po ugotowaniu zostawiamy bulion na 15 minut do przestygnięcia.
  4. Dopiero po częściowym przestygnięciu i odcedzeniu możemy przystąpić do przygotowania z wywaru warzywnego zupy lub przygotować do pasteryzowania w słoikach.

Czy można z czegoś zrezygnować szykując bulion warzywny?

Oczywiście, że tak! W moim przepisie użyłem najlepszych możliwych kombinacji warzyw i przypraw, aby uzyskać naj najlepszą głębie smaku. Jednak jeśli nie przepadasz za którymś składnikiem, możesz go pominąć. Spokojnie możesz zrezygnować z dodawania pora i możesz również pominąć nać selera. Możesz nie opalać cebuli, jeśli nie masz na to warunków. Możesz nie dodawać oliwy z oliwek. Jednak jeśli chcesz uzyskać naprawdę esencjonalny bulion warzywny dodaj wszystkie składniki 😉

Jak przechowywać wywar bulionowy?

Wszystko zależy od wkładu jaki użyliśmy do przygotowania wywaru. Bulion przechowujemy w lodówce oraz w szczelnie zamkniętym słoiku. Bulion warzywny możemy przechowywać bez pasteryzacji do około 10 dni. Natomiast bulion drobiowy możemy przechowywać bez pasteryzacji do około 5 dni. Aby zachować wszystkie właściwości złocistego wywaru na dłużej należy go zapasteryzować, inaczej zawekować w słoiczkach. Wekowanie przebiega w bardzo łatwy sposób, a wykorzystać taki wywar możemy przez kolejnych kilka tygodni.

Reklamy Ads By Google

Wekowanie, czyli jak pasteryzować bulion?

Bulion pasteryzujemy podobnie jak wszystkie inne zupy w słoikach. W pierwszej kolejności należy przygotować słoiki, muszą być gorące, suche i mieć szczelne zakrętki. Zaraz po dokładnym umyciu słoików i pokrywek, należy wstawić je do piekarnika i ustawić temperaturę 110℃. Tak przygotowane słoiki są gotowe do nalania wywaru bulionu. Wywar powinien być świeżo przygotowany, prosto garnka i jeszcze dosłownie wrzący. Bulion nalewamy do słoików pozostawiając około 2 — 3 cm wolnego miejsca. Następnie przecieramy ręcznikiem papierowym brzeg słoika do sucha i mocno zakręcamy zakrętki. Następnie ostrożnie odkręcamy słoiki do góry dnem i odstawiamy na blat wyłożony ściereczką. Jeśli obawiasz się przekręcania świeżo zalanych słoików, możesz ten etap pominąć, nie jest on konieczny do pasteryzacji. Jednak warto spróbować, ponieważ dzięki odwracaniu słoików do góry dnem od razu sprawdzamy czy słoiki na pewno są szczelne.

Czy pasteryzacja się powiodła przekonamy się dopiero po całkowitym przestygnięciu słoiczków, pokrywka powinna być „zassana”, wówczas nasz nasz bulion został zabezpieczony na kilka tygodni. Tym sposobem możesz zawekować dowolną zupę, następnie odkręcić słoik i ogrzać w momencie kiedy nie ma czasu na gotowania. Ja najczęściej w ten sposób wkuję zupę dyniową lub zupę krem ze świeżych pomidorów.

Co zrobić z wywaru po rosole?

Oczywiście w pierwszej kolejności na myśl przyjdzie nam zupa pomidorowa. Jednak taki wywar po rosole możemy wykorzystać do przygotowania również innych zup, a nawet sosów, czy dań obiadowych. Dobrym pomysłem na wykorzystanie rosołu może być zupa pieczarkowa z makaronem. W sezonie jesiennym zamiast pieczarek możemy użyć dowolne grzyby leśne. Taka zupa grzybowa będzie nie tylko bardzo zdrowa, ale również o wiele smaczniejsza od zwykłej grzybowej. Wywar po rosole można wykorzystać również do przygotowania pysznych skandynawskich klopsików czy pierogów z mięsem i szpinakiem.

Oceń ten artykuł!
0 / 5 Średnia: 4.92

Twoja ocena:

1 osoba ogląda ten przepis
Mateusz Turek

Mateusz Turek

Jestem szefem w swojej kuchni - gotowanie to moja największa pasja. Z ogromną przyjemnością oddaję się sztuce kulinarnej, uwielbiając zarówno proces tworzenia wykwintnych dań, jak i samą radość z jedzenia. W moim repertuarze znajdziesz zarówno tradycyjne przepisy, które odświeżam i wzbogacam o odrobinę nowoczesności, jak i własne, unikalne kreacje kucharskie. Dzięki mojemu podejściu, moje dania to harmonijne połączenie bogactwa smaków i aromatów, które zachwycają podniebienia, a jednocześnie nie wymagają od kucharza nieprzyzwoitego wysiłku. Kocham dzielić się tymi doświadczeniami kulinarnymi, inspirując innych do odkrywania radości płynącej z gotowania i wspólnego celebrowania posiłków.

Artykuły: 419
Obserwuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter kulinarny

Bądź na bieżąco – wysyłamy sezonowe przepisy i porady

Zapisz się na jedyny taki w sieci kulinarny newsletter i dołącz do 2719 zadowolonych czytelników. Szefpoleca.pl to ciągle rosnąca baza artykułów i przepisów na dania z całego świata. Każdego dnia tworzymy blog kulinarny z pasją dla osób, które kochają gotowanie i pieczenia tak jak my! Już dziś dołącz do nas :)