Na skróty
Klopsy smażone to bez wątpienia klasyka polskiej kuchni. Jednak jak to często z klasykami bywa, w każdym domu robi się je nieco inaczej. Każdy kucharz ma swój własny przepis na klopsy. Tym razem chciałbym podzielić się z Wami moim przepisem na smażone klopsy, które zawsze wychodzą pysznie.
Klasyczne smażone klopsy robi się z mielonego mięsa, jajka i bułki. Jednak aby danie nabrało właściwego smaku, należy dodać ulubione przyprawy. Ja zazwyczaj dodaję suszony majeranek, kolendrę, kurkumę, imbir oraz pieprz czarny i sól. Następnie formuję małe kuleczki i obtaczam je delikatnie w bułce tartej. Smażę na dość głębokim tłuszczu na złoty kolor. Klopsy z mojego przepisu możesz upiec również w piekarniku w temperaturze 200°C, piekąc je na złoty kolor około 20 minut.
Z czym podawać klopsy smażone?
Klopsiki, klopsy, kotlety czy pulpety i pulpeciki zawsze smakują wyśmienicie w towarzystwie aksamitnych ziemniaczków puree oraz z praktycznie wszystkimi rodzajami sosów. Świetnie sprawdzą się również do kaszy, ryżu i makaronów — jak np. Makaron z klopsikami w sosie pomidorowym.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis klopsy smażone, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 500 g wieprzowego mięsa mielonego
- sucha bułka kajzerka
- łyżka mąki ziemniaczanej
- jajko
- mleko
- bułka tarta
- olej
Przyprawa do klopsów
- łyżeczka kolendry
- pół łyżeczki majeranku
- 1/3 łyżeczki kurkumy
- 1/4 łyżeczki imbiru suszonego
- szczypta pieprzu cayenne
- sól i pieprz czarny
Przepis na klopsy smażone
- W pierwszej kolejności pozostawiamy do namoczenia suchą bułkę kajzerkę w mleku na około godzinę.
- W misce mieszamy mięso mielone z mąką ziemniaczaną, jajkiem i wszystkimi przyprawami. Następnie do wymieszanego mięsa dodajemy odsączoną bułkę i ponownie mieszamy.
- Mięso wyrabiamy kilka minut, aż będzie w miarę swobodnie odchodzić od dłoni, następnie odstawiamy mięso do lodówki na około godzinę.
- Klopsy formujemy w kształt kuleczki lekko zwilżonymi dłońmi nabierając mięso łyżką. Każdego klopsika obtaczamy lekko w bułce tartej.
- Smażymy bezpośrednio po uformowaniu kilkunastu, najlepiej partiami na złoty kolor z każdej strony. Smacznego!
Zobacz również: Skandynawskie klopsiki z kremowym sosem
Czym się różnią pulpety, a klopsy?
Pulpety są to po prostu wyrobione kulki mięsa, które następnie dusimy w sosie lub gotujemy w wywarze rosołowym — podobnie jak włoski rosół z pulpetami drobiowymi i szpinakiem. Pulpety to potrawa pochodząca z Włoch i podobnie jest z pulpecikami, to po prostu mniejsze wersje pulpetów.
Klopsy z kolei to pieczeń z mięsa mielonego z dodatkiem przypraw. Podobnie jak w przypadku pulpetów, klopsy można podsmażyć na tłuszczu, upiec w piekarniku lub obgotować w sosie. Oczywiście opcja bez sosu również wchodzi w grę. Szczególnie w przypadku mini klopsów smażonych, wówczas możemy podać je jako przekąskę na półmisku.