Na skróty
Bigos na polskim stole pojawia się naprawdę często. To jedno z najbardziej tradycyjnych dań, chętnie spożywane nie tylko w okresie świątecznym. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość kilkukrotnego podgrzewania. Co ciekawe, w miarę podgrzewania jedynie zyskuje na wyrazistości. Warto też pozostawić go w lodówce przez kilka dni, aby wszystkie smaki i aromaty dobrze się połączyły.
Sztuka gotowania pysznego bigosu
Niemal każdy dom ma swój przepis na bigos. To jedna z tych potraw, którą można przyrządzić na wiele sposobów. Niektórzy preferują wersję jarską. Wtedy do kapusty dorzuca się wyłącznie suszone grzyby, ewentualnie suszone śliwki lub pomidory. Jednak najwięcej zwolenników ma niewątpliwie klasyczny na mięsie, w tym bigos na karkówce. Podsmażona karkówka ma lekko ostry smak. W połączeniu z kwaśnością pomidorów, słodkością marchewki oraz kapustą tworzy jakże złożoną kompozycję smakową. Do gotowania kapusty warto wtedy wykorzystać aromatyczny bulion, a nie zwykłą wodę. To pozwoli jeszcze bardziej podkręcić walory dania. Trudno sobie wyobrazić też bigos bez co najmniej kilku grzybków i oczywiście przypraw. Efekt po prostu zniewalający.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis bigos na karkówce, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 2 średnie główki kapusty
- około 600 g karkówki
- około 300 g kiełbasy (polecam wileńską)
- mąka ziemniaczana
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 5 średnich marchewek
- 2 szklanki bulionu (zobacz jak zrobić domowy bulion)
- puszka pomidorów pelati
- 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 2 ząbki czosnku
- 4 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
Przyprawy do karkówki:
- łyżeczka soli
- 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego
Przyprawy do bigosu:
- łyżeczka soli
- łyżeczka kminku
- łyżeczka kolendry
- pół łyżeczki papryki słodkiej mielonej
- pół łyżeczki kurkumy
- 1/5 łyżeczki pieprzu czarnego
Przepis na bigos na karkówce
- W pierwszej kolejności myjemy i drobno szatkujemy kapustę. Następnie przekładamy ją do wysokiego garnka i zalewamy gorącym bulionem. Kapustę doprowadzamy do zagotowania i gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut.
- W tym samym czasie kroimy karkówkę na kawałki, następnie doprawiamy solą i pieprzem. Karkówkę obtaczamy w mące ziemniaczanej i smażmy na szybkim ogniu na oliwie bez przykrycia przez kilka minut, co chwilę mieszamy.
- Następnie na patelnie dodajemy pokrojoną w plastry kiełbasę i smażmy razem z karkówką jeszcze kilka minut. Zarówno karków jak i kiełbasa powinna być trochę przypieczona.
- Zawartość patelni dodajemy do garnka z kapustą i dokładnie mieszamy. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie oraz pomidory z puszki. Całość mieszamy i doprowadzamy do zagotowaniu. Dusimy na wolnym ogniu przez 20 minut.
- Następnie dodajemy marchewkę pokrojoną w plasterki, koncentrat pomidorowy, wszystkie przyprawy i dokładnie mieszamy. Doprowadzamy do zagotowania i dusimy na wolnym ogniu przez około 25 minut. Co jakiś czas mieszamy.
- Bigos na karkówce powinien jeszcze chwilę postać po ugotowaniu na wyłączonym ogniu, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły i „przegryzły”. Smacznego!
Bigos na karkówce możesz podawać z ziemniaczkami puree lub po prostu do chlebem.