Na skróty
Wielu osobom jesienne smaki kojarzą się z grzybami – świeżymi, często przyniesionymi prosto z lasu. Ich niepowtarzalny aromat wypełnia zawsze całą kuchnię i zachęca do przyrządzenia pysznego sosu grzybowego. Można wykorzystać niemal każdy rodzaj grzybów, a szczególnie tak obficie rosnące w naszych lasach podgrzybki. Przepis na sos grzybowy jest banalnie prosty, więc na pewno każdy sobie poradzi z przygotowaniem tego pysznego dania.
Jesienna uczta, czyli sos ze świeżych grzybów leśnych
Najwięcej pracy jest z oczyszczeniem grzybów z piasku oraz igliwia, a potem to już szybko potrawa może się znaleźć na talerzu. Ze smakiem podgrzybków świetnie komponuje się szalotka, więc nie może jej zabraknąć w sosie. Trudno sobie też wyobrazić sos grzybowy bez dodatku śmietany i natki pietruszki. Ten delikatny, a zarazem dość wyrazisty sos fantastycznie smakuje z kaszą, ziemniakami, a nawet z pajdą świeżego chleba. Można go również podawać jako dodatek do klusek przygotowanych z ziemniaków np. kopytek. Cudownie też nadaje się do polania ciemnych mięs.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis sos grzybowy ze świeżych grzybów, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki na sos grzybowy
- około 500 g świeżych grzybów
- 2 szalotki lub 1 średnia cebula
- ząbek czosnku
- 2 łyżki masła
- 50 ml śmietanki 30% lub 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 szklanka bulionu rosołowego
- sól i pieprz
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- natka pietruszki
Przepis na pyszny sos grzybowy
- Grzyby dokładnie oczyszczamy oraz myjemy z pozostałych zabrudzeń w miseczce z wodą. Warto kilkukrotnie zmienić wodę. Następnie grzyby kroimy na pożądanej wielkości kawałki.
- Szalotkę lub cebulę posiekaną w drobną kosteczkę oraz posiekany czosnek podsmażamy na maśle na patelni. Dodajemy grzyby i podsmażamy około 10 minut, co jakiś czas mieszając.
- Następnie dodajemy szklankę gorącego bulionu, szczyptę soli, liście laurowe oraz ziele angielskie i dusimy pod przykryciem około 20 minut, co jakiś czas mieszając. Następnie odlewamy trochę wywaru do osobnej szklanki i tam dodajemy śmietanę lub jogurt. Ja używam zawsze jogurtu. Zawartość szklanki dokładnie mieszamy, najlepiej blenderem i dodajemy z powrotem do sosu.
Dobra rada: Jeśli chcesz zagęścić bardziej sos grzybowy, to do szklanki w której hartujesz jogurt lub śmietankę możesz dorzucić trochę grzybów i całość zblendować. Sos grzybowy wówczas uzyska naturalną gęstość bez mąki czy skrobi ziemniaczanej. - Na sam koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki oraz doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Smacznego!
Aromatyczny sos grzybowy możesz podawać z ziemniaczkami i świeżym drobno-siekanym koperkiem. Najlepsze grzyby do sosu grzybowego to oczywiście świeże podgrzybki lub borowiki. Najlepiej własnoręcznie zbierane! Życzę udanych zbiorów 😉
Zobacz również mój wpis jak suszyć grzyby w domu?