Na skróty
Zobacz sprawdzony przepis na tatar wołowy, który możesz podać w postaci przekąski na domówce lub przygotować dla siebie. Dobry tatar wołowy powstaje z surowego mięsa, dlatego wołowina powinna pochodzić ze sprawdzonego miejsca od zaufanych sprzedawców. Ważne jest, aby również długo nie przetrzymywać mięsa na tatar w lodówce, dlatego najlepiej po zakupie od razu przyrządzić pyszny befsztyk tatarski.
Tatar wołowy — klasyczny przepis
Mój przepis na tatar wołowy jest bardzo łatwy do przygotowania, używam zawsze polędwicy wołowej w kawałku. Cała sztuka w przygotowaniu poprawnie tej pysznej przekąski tkwi w posiekanym mięsie wołowym! Tak, dokładnie, mięso wołowe na tatar powinno być posiekane, nie mielone w brew powszechnej opinii. Nie bez znaczenia jest też rodzaj mięsa. Musi być nie tylko dobrej jakości, ale również odpowiedniego rodzaju. Tutaj najlepiej sprawdzi się polędwica wołowa lub ligawa wołowa, często nazywana również fałszywą polędwicą.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis tatar wołowy, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- około 250 g polędwicy wołowej
- 1 łyżka oleju
- 2 łyżki przegotowanej wody
- 1 łyżka brandy lub Maggi*
- szczypta soli
- szczypta pieprzu czarnego
Dodatki:
- 2 żółtka
- mała cebula
- 2 ogórki kiszone
- dwie łyżki marynowanych pieczarek
- 2 łyżeczki musztardy
*Maggi możesz zastąpić sosem sojowym albo brandy, doda to przekąsce zupełnie innego smaku. W przypadku użycia sosu sojowego należy uważać z solą, ponieważ sos jest już słony.
Ważne wskazówki:
— mięso przed posiekaniem należy dobrze schłodzić, najlepiej przełożyć je do zamrażarki na 15 – 20 minut. Jajka przed rozpoczęciem przygotowania tatara należy sparzyć wrzątkiem.
Jak zrobić tatar wołowy?
- W pierwszej kolejności przygotowujemy dodatki, bardzo drobno siekamy cebulę, ogórki i grzyby. Następnie bardzo drobno siekamy mięso, najpierw na plastry, następnie na paski, na samym końcu w malutką kosteczkę.
- Posiekane mięso przekładamy do miski, następnie dodajemy olej, wodę oraz maggi — jeśli używamy, mięso doprawiamy solą i pieprzem, następnie dokładnie wyrabiamy.
- Następnie z przygotowanego mięsa formujemy dwa dyski i układamy każdy na osobnym talerzu. W mięsie robimy małe wgniecenie w którym umieszczamy żółtko jajka.
- Mięso dookoła obsypujemy posiekanymi wcześniej dodatkami oraz dodajemy odrobinę musztardy. Tatar wołowy możemy posypać posiekanym szczypiorkiem lub natką pietruszki oraz szczyptą świeżo zmielonego pieprzu czarnego. Smacznego!
Tatar wołowy podajemy od razu, bezpośrednio po przygotowaniu. Ze wzglądu, że jest to surowe mięso z jajkiem nie należy go przechowywać na później.
Zobacz również: Krewetki smażone w winie