Szukasz przepisu na bardzo zdrową i smaczną sałatkę? Poznaj Buddha bowl – idealną opcję dla tych, którzy chcą cieszyć się pełnowartościowym, kolorowym i odżywczym posiłkiem. To więcej niż sałatka, to prawdziwy skarbiec witamin, minerałów i różnorodności smaków, który z pewnością zaspokoi nawet najbardziej wymagające podniebienia 😀🔥🌿
Na skróty
Jak skomponować Buddha Bowl? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć zwięźle i jednoznacznie. Wynika to przede wszystkim z tego, że na to pyszne i zdrowe danie nie ma jednolitego przepisu. Buddha bowl to potoczna nazwa dla zdrowego, pożywnego i kolorowego dania, które składa się głównie z różnorodnych składników, takich jak warzywa, białka roślinne, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Potrawa ta jest często serwowana w misce, stąd właśnie jej nazwa. Co więcej, potrawa Buddha bowl może być daniem wegańskim, wegetariańskim lub zawierać mięso czy ryby w zależności od wybranych składników.
Mój przepis na Buddha bowl to połączenie składników, które ja akurat zmazałem w swojej lodówce. Więc na pytanie jak zrobić Buddha Bowl? — odpowiem, każdy może mieć swoją „miskę mocy”. Najważniejsze jest trzymanie się podstawowych zasad przygotowywania tej potrawy.
Typowe składniki Buddha bowl
Warzywa – surowe, grillowane, pieczone lub duszone, np. sałata, szpinak, kapusta, marchew, buraki, kalafior czy brokuły.
Białko roślinne – np. ciecierzyca, soczewica, fasola, tofu, tempeh czy edamame.
Zboża lub nasiona – np. komosa ryżowa (quinoa), ryż, kasza jaglana, bulgur czy kuskus.
Zdrowe tłuszcze – np. awokado, orzechy, nasiona (siemię lniane, słonecznik, dyni), tahini czy oliwa z oliwek.
Przyprawy i sosy – np. sos tahini, sos sojowy, musztarda, ocet balsamiczny czy różnorodne zioła i przyprawy.
Podsumowując, Buddha bowl to nie tylko zdrowa i sycąca potrawa, która posiada moc witamin i składników odżywczych. To nie tylko danie szczodrze karmiące kubki smakowe i zmysł węchu, to również prawdziwy teatr, spektakl dla oczu, który zdecydowanie jest wart doświadczenia. Kolorowe i bogate składniki tworzą wizualną ucztę, która sprawia, że spożywanie tego dania jest równocześnie satysfakcjonujące, jak i inspirujące. Wybierając się w kulinarną podróż z Buddha bowl, odkrywamy nowe smaki i uczymy się doceniać prostotę oraz piękno zdrowego jedzenia.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis buddha bowl, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 100 g kaszy gryczanej
- 100 g komosy ryżowej
- 200 g tofu
- 2 małe buraki
- 2 małe bataty
- 1 papryczka chili
- 2 garści jarmużu
- 3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
- 2 łyżki nasion dyni
- łyżeczka sezamu
- łyżeczka ziaren słonecznika
- dwa ząbki czosnku (opcjonalnie)
Jadalna dekoracja:
- garść roszponki
- garść kiełek soczewicy
- odrobinę orzechów włoskich
Składniki na sos tahini:
- 3 łyżki tahini
- 1 łyżeczka musztardy
- 1 łyżka miodu lub syropu klonowego
Przyprawy:
- sól i pieprz czarny
Przepis na Buddha bowl
- W pierwszej kolejności płukamy pod bieżącą zimną wodą kaszę gryczaną, oraz oddzielnie komosę. Zarówno kaszę jak i komosę będziemy gotować w osobnym garnku, każde z odrobiną soli.
- Komosę zalewamy wodą w proporcji 1 miarka komosy na 2 miarki wody, następnie doprowadzamy do zagotowania i gotujemy około 25 minut.
- Kaszę gryczaną zalewamy wodą w proporcji 1 miarka kaszy na 2 miarki wody, następnie doprowadzamy do zagotowania i gotujemy około 15 minut.
- W tym samym czasie nagrzewamy piekarnik do 220 ℃, następnie wstawiamy do nagrzanego piekarnika obrane i pokrojone w plastry bataty oraz buraki. Warzywa pieczemy przez około 15 minut.
- Podczas oczekiwania na ugotowanie i upieczenie składników, na suchej patelni delikatnie prażymy sezam, ziarna słonecznika i ziarna dyni. Dodajemy odrobinę oliwy i następnie dodajemy jarmuż. Dokładnie mieszamy, pozostawiamy pod przykryciem i dusimy około 15 minut.
- Opcjonalnie na sam koniec do jarmużu dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę i całość dokładnie mieszamy.
- Następnie kroimy tofu w kostkę, rozgrzewamy olej i smażmy przez 2 – 3 minuty z każdej strony. Tofu po usmażeniu odkładamy na ręcznik papierowy do odsączenia nadmiaru tłuszczu.
- Wszystkie składniki na sos tahini łączymy i miksujemy na jednolitą konsystencję. Sos rozcieńczamy z wodą, aby uzyskać pożądaną konsystencję.
- Sałatkę Buddha bowl układamy w takiej kolejności w jakiej były przygotowywane składniki, zaczynając od kaszy, komosy, przez buraki, bataty, jarmuż, tofu, dodatki zielone (roszponka, kiełki, papryczka chili, orzechy włoskie itp.) na sam koniec dodajemy sos. Smacznego!
Warto zaznaczyć, że Buddha bowl może być dostosowywane do indywidualnych upodobań i potrzeb żywieniowych, co czyni je atrakcyjnym i wszechstronnym daniem. Ja swoją „miskę mocy” wzbogaciłem o gotowane na parze zielone strączki soi oraz sok limonki.
Zobacz również: Sałatka z jajkiem, rzodkiewką, ogórkiem i sałatą lodową