Jak upiec ciasto drożdżowe?

Reklamy Ads By Google

Niewątpliwie ciasto drożdżowe wymaga odrobiny pracy, cierpliwości i ciepła. Nie lubi pośpiechu, przeciągów i chłodu. Jednak rezerwując odpowiednią ilość czasu oraz stosując się do najlepszych wskazówek możemy upiec idealne ciasto drożdżowe, które odwdzięczy się niepowtarzalnym smakiem.

Wszystkie składniki na ciasto drożdżowe powinny mieć temperaturę pokojową.

Drożdże najlepiej jest użyć świeże. W tym przypadku do wyboru mamy również drożdże suszone. Jednak zawsze należy pamiętać, że im cięższe ciasto, im więcej składników, tym więcej drożdży będziemy potrzebowali.

Mąka do słodkich wypieków drożdżowych powinna być typu 500, natomiast w przypadku ciast oraz pieczywa wyższe typy. Mąka koniecznie musi być świeża, sucha i zawsze przesiana bezpośrednio przed rozpoczęciem wyrabiania ciasta. Co więcej, jeśli mąka będzie lekko podgrzana, nasze ciasto drożdżowe lepiej wyrośnie.

Mleko powinno mieć od 35℃ do 40℃, ponieważ w takiej temperaturze najlepiej pracują świeże drożdże. W przypadku suchych drożdży lub instant najlepiej jest, aby mleko miało temperaturę około 45℃.

Masło używane do słodkich wypieków drożdżowych powinno być świeże i dobrej jakości. Zawsze przed użyciem stopione i przestudzone, nie może być również zbyt ciepłe, ponieważ zniszczy drożdże i ciasto nie urośnie. Należy pamiętać, że zazwyczaj masło dodajemy do ciasta pod sam koniec wyrabiania. Stopniowo, aby całe zostało wchłonięte i równomiernie rozprowadzone.

Reklamy Ads By Google

Oliwa przydaję się do wytrawnego ciasta drożdżowego, pizzy oraz chleba. W tym przypadku również powinna być świeża i dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę na sposób tłoczenia. Najlepsza będzie ta tłoczona na zimno, dodatkowo niefiltrowana.

Dlaczego ciasto drożdżowe …?

W poniżej tabeli zebrałem cenne wskazówki, dotyczące najczęstszych błędów i problemów z ciastem drożdżowym.

Jak zrobić rozczyn z drożdży na ciasto drożdżowe?

W pierwszej kolejności należy przygotować rozczyn z drożdży. W tym celu w wysokim kubku najlepiej o pojemności 0,5 l rozkruszamy drożdże i zasypujemy cukrem oraz mąką. Następnie dodajemy ciepłe mleko i dokładnie mieszamy, aby nie pozostały żadne grudki. Mleko do przygotowania rozczynu powinno być letnie, zbyt wysoka temperatura zabiję drożdże! Przygotowany rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 15 minut.

Jakie są metody wyrastania ciasto drożdżowego?

Zazwyczaj stosuje się dwie metody wyrastania, tradycyjną w cieple i wydłużoną w lodówceMetoda w cieple polega na pozostawieniu ciasta do wyrastania w ciepłym miejscu. Ciasto po wyrobieniu wkładamy do delikatnie natłuszczonej miski i przykrywamy wilgotną ściereczką. W tym czasie nie potrząsamy nim i unikamy przeciągów. Po wyrośnięciu ciasto zagniatamy ponownie, tym samym pozbywając się nadmiaru gazów. Następnie ciasto ponownie formujemy i pozostawiamy do kolejnego wyrośnięcia. Metoda na zimno sprawia, że ciasto jest smaczniejsze i lepszej jakości. Ciasto po wyrobieniu wkładamy do delikatnie natłuszczonej miski i przykrywamy folią spożywczą, która zabezpieczy ciasto przed wyschnięciem podczas wielu godzin wyrastania. Tak przygotowane ciasto należy pozostawić najlepiej na całą noc. Następnie rano, po wyjęciu z lodówki ponownie je zagniatamy, formujemy i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia.

Jak zrobić ciasto drożdżowe?

Każde ciasto posiada nieco inne proporcje składników, jednak sama zasada wyrabiania ciasta drożdżowego jest niezmienna i dotyczy wszystkich przepisów. W dużej mierze chodzi o dobre połączenie wszystkich składników i wyrobienie ciasta. W tym celu mąkę najlepiej przesiać do miski, następnie dodać wszystkie suche składniki. Dopiero następnie dodajemy mokre, tj. wyrośnięty rozczyn drożdżowy, jajka i roztopione masło. Całość dokładnie mieszamy drewnianą łyżką, następnie wyrabiamy, tak aby ciasto było miękkie i elastyczne. Powinno nie przywierać do dłoni. Ważne, aby podczas wyrabiania ciasta, nie wkładać w nie palców, tylko wyrabiać całymi dłońmi.

Reklamy Ads By Google

Kiedy ciasto drożdżowe jest wyrobione?

Bardzo łatwo jest rozpoznać dobrze wyrobione ciasto drożdżowe. Powinno być sprężyste i praktycznie nieprzywierające do dłoni. Niewątpliwie w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę, że ciasto zawsze będzie przywierać przy dłuższym kontakcie, jednak nie stanowi to wady dobrze wyrobionego ciasta. Podczas wyrabiania, ciasto możemy podsypywać odrobiną mąki. Należy jedynie zwrócić uwagę, aby nie dodawać jej za dużo, ponieważ ciasto wyjedzie wówczas twarde.

Kiedy ciasto drożdżowe jest wyrośnięte?

Najłatwiej rzecz ujmując, wtedy, kiedy podwoiło lub nawet potroiło swoją objętość. Większość przepisów na wyrośnięcie ciasta mieści się w przedziale od 1 do 2 godzin. Jest to standardowy czas, jaki potrzebują drożdże na wyrośnięcie. Należy pamiętać, że ciasto nie może rosnąć zbyt długo. Optymalny czas wyrastania ciasta wynosi około 1 godzinę i 30 minut.

Dlaczego ciasto drożdżowe nie rośnie?

Ciasto drożdżowe nie wyrasta głównie trzech z powodów. Pierwszy i najczęstszy z nich to nieświeże drożdże. Niestety, ale stare drożdże nie nadają się do wyrastania ciasta, pomimo że mogą wyglądać na jeszcze zdatne do użytku. Drugi powód to zimne składniki. Należy pamiętać, że słodkie ciasto drożdżowe lubi ciepłe miejsca, tak samo składniki powinny być również z temperatury pokojowej lub nawet lekko ciepłe — jak mleko czy masło. Trzeci powód to oczywiście zbyt mała ilość drożdży w przeliczeniu na kilogram mąki lub zbyt słabe wyrobienie ciasta.

Dlaczego ciasto drożdżowe opada na środku?

Niestety do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w dwóch przypadkach. Niewłaściwego wyrobienia ciasta lub wyniku przeciągu i może zdarzyć się zarówno podczas wyrastania ciasta, jak i pieczenia. Zbyt szybkie zdejmowanie ściereczki z ciasta, czy energiczne otwieranie drzwiczek od piekarnika, również zbyt krótkie i niedokładne wyrobienia ciasta, albo za duża ilość mąki mogą doprowadzić do sytuacji, że ciasto opadnie na środku.

Dlaczego ciasto drożdżowe się kruszy?

Przyczyn kruszenia ciasta drożdżowego może być bardzo dużo, jedną z najważniejszych jest zbyt krótkie i niedokładne wyrobienia ciasta. Nadmierne kruszenie mogło również powstać od zbyt dużej ilości mąki, którą użyliśmy do podsypywania podczas wyrabiania ciasta. Również do takiej sytuacji mogło się przyczynić wyrastanie ciasta w zbyt wysokiej temperaturze lub za niska temperatura pieczenia.

Reklamy Ads By Google

Dlaczego ciasto drożdżowe pęka?

Zazwyczaj dzieje się tak, jeśli dodamy zbyt dużo drożdży lub pieczemy za szybko. Nadmierna ilość drożdży dodana do ciasta może spowodować, że ciasto pęknie podczas pieczenia. Również zbyt szybkie pieczenie, zbyt duża temperatura może doprowadzić do szybkiego wzrastania ciasta, a w konsekwencji do jego pęknięcia. Pękanie ciasta drożdżowego nie należy do jego wady uniemożliwiającej spożycie takiego wypieku, ma jedynie negatywne walory estetyczne.

Dlaczego ciasto drożdżowe intensywnie pachnie drożdżami?

Zwykle dzieję się tak dlatego, że ciasto zostało źle lub za słabo wyrobione. Do takiej sytuacji może dojść również, kiedy przesadzimy z drożdżami. Zbyt duża ilość drożdży może nie zdążyć odparować w procesie wyrabiania i pieczenia ciasta. Wówczas takie ciasto drożdżowe będzie miało intensywny zapach drożdży.

Kiedy ciasto drożdżowe jest upieczone?

Ciasto drożdżowe zazwyczaj jest już upieczone, kiedy jest ładnie rumiane z zewnątrz. Tradycyjną metodą sprawdzania stopnia upieczenia ciasta jest poprzez włożenie patyka do środka ciasta. Jeśli wyjęty patyk jest suchy, wówczas ze 100% pewnością ciasto jest również upieczone i gotowe do spożycia.

Podsumowanie

Umiejętność pieczenia doskonałego ciasta drożdżowego jest bardzo przydatną rzeczą. Nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać. Ja swoje pierwsze ciasto drożdżowe upiekłem mając 12 lat i wyszło mi w 3 fazach pieczenia, spalone, dobre i surowe. Jednak ta lekcja dała mi coś więcej niż tylko nienadające się do niczego ciasto… 😉

Moje przepisy na ciasta drożdżowe

Placek drożdżowy z kruszonką
Placek drożdżowy z kruszonką
Przepis na Bułeczki drożdżowe ze śliwkami
Przepis na Bułeczki drożdżowe ze śliwkami
Oceń ten artykuł!
0 / 5 Średnia: 5

Twoja ocena:

1 osoba ogląda ten artykuł
Mateusz Turek

Mateusz Turek

Jestem szefem w swojej kuchni - gotowanie to moja największa pasja. Z ogromną przyjemnością oddaję się sztuce kulinarnej, uwielbiając zarówno proces tworzenia wykwintnych dań, jak i samą radość z jedzenia. W moim repertuarze znajdziesz zarówno tradycyjne przepisy, które odświeżam i wzbogacam o odrobinę nowoczesności, jak i własne, unikalne kreacje kucharskie. Dzięki mojemu podejściu, moje dania to harmonijne połączenie bogactwa smaków i aromatów, które zachwycają podniebienia, a jednocześnie nie wymagają od kucharza nieprzyzwoitego wysiłku. Kocham dzielić się tymi doświadczeniami kulinarnymi, inspirując innych do odkrywania radości płynącej z gotowania i wspólnego celebrowania posiłków.

Artykuły: 419
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter kulinarny

Bądź na bieżąco – wysyłamy sezonowe przepisy i porady

Zapisz się na jedyny taki w sieci kulinarny newsletter i dołącz do 2719 zadowolonych czytelników. Szefpoleca.pl to ciągle rosnąca baza artykułów i przepisów na dania z całego świata. Każdego dnia tworzymy blog kulinarny z pasją dla osób, które kochają gotowanie i pieczenia tak jak my! Już dziś dołącz do nas :)