Na skróty
Wyśmienity dżem jagodowy to smak lasu zamknięty w niewielkim słoiczku. Dobrze przygotowany dżem z jagód może z powodzeniem przetrwać do przyszłego zbioru jagód, dzięki czemu w ziemie możemy cieszyć się niesamowitym smakiem lata. Mój przepis jest przygotowany na dżem jagodowy bez Żelfixu, więc jest zdrowszy i taki bardziej babciny. A co więcej taki dżem z jagód z powodzeniem możemy zastosować na dolegliwości z problemami gastrycznymi. Silne właściwości szybko zlikwidują problem.
Czy można przygotować dżem z jagód bez cukru?
Oczywiście, że można! Będzie potrzebne pół szklanki soku jabłkowego, około 20 g pektyny, soku z połówki cytryny i 200 g ksylitolu. Jagodny należy wówczas zalać połową szklanki wody, dodać wymienione składniki, następnie zagotować i gotować przez 5 – 7 minut. Tak powstały dżem jagodowy przekładamy do słoiczków, które muszą być wcześniej umyte i osuszone, a następnie pasteryzujemy w garnku wypełnionym wrzątkiem przez około 15 minut. Aby słoiczki nie popękały dno garnka warto wyścielać ściereczką. Jest to sprawdzony przepis na dżem z jagód bez cukru, jednak ja polecam Ci przepis na tradycyjny dżem jagodowy, który przygotowywała moja babcia.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis dżem jagodowy, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 800 g jagód
- 400 g cukru
Przepis na dżem jagodowy
- W pierwszej kolejności myjemy jagody na sicie, odsączamy z wody i przekładamy do garnka z grubym dnem. Zasypujemy cukrem, mieszamy i pozostawiamy na kilka godzin (najlepiej na noc), aby jagody puściły soki.
- Następnie garnek z jagodami powoli podgrzewamy, aby wolno doprowadzić do zagotowania. Jagody gotujemy na wolnym ogniu, aż do momentu uzyskania odpowiedniej gęstości dżemu, co jakiś czas mieszając, aby nie przywarły.
- Podczas gotowania dżemu z jagód przygotowujemy słoiki. Słoiki razem z pokrywkami myjemy w gorącej wodzie z płynem, następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 100 ℃ do momentu, aż będą całkowicie suche.
- Następnie gorący dżem przekładamy do jeszcze gorących słoików. Zamykamy i odstawiamy do góry dnem do całkowitego wystudzenia. Słoiki zaraz po odwróceniu przykrywamy ściereczką.
Zobacz również: Jagodzianki