Na skróty
Dobry przepis na przecier pomidorowy powinien być w każdej kuchni. Pomidory przygotowane w ten sposób mogą posłużyć jako baza do sosu pomidorowego lub do przygotowania pysznej zupy pomidorowej. Mój przepis na przecier pomidorowy jest tak łatwy, że można przygotować go dosłownie z zamkniętymi oczami.
Zazwyczaj przygotowuję przecier tylko z samych pomidorów z odrobiną soli, cukru i pieprzu czarnego. Czasami część słoiczków wzbogacam o odrobinę suszonej bazylii, oregano i podsmażonego czosnku.
Jakie pomidory użyć do domowego przecieru? Najlepsze będą odmiany pomidorów podłużnych, bo zawierają mało nasion i soku, natomiast mają dużo miąższu, dzięki czemu przecier będzie gęstszy.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis przecier pomidorowy, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- około 4 kg pomidorów
- 1 łyżka soli
- 2 łyżki cukru
- 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego
Opcjonalne dodatki:
- opcjonalnie bazylia lub oregano
- opcjonalnie smażony czosnek
Przepis przecier pomidorowy
- Pomidory dokładnie przeglądamy i wycinamy wszystkie uszkodzenia czy nadgnite miejsca. Następnie pomidory kroimy na ćwiartki i przekładamy do garnka z grubym dnem. Doprowadzamy do zagotowania i gotujemy na wolnym ogniu około 60 minut.
- Rozgotowane pomidory przecieramy partiami przez sitko do drugiego garnka. Przetarte pomidory ponownie zagotowujemy. Jeśli przecier pomidorowy wyszedł zbyt rzadki, wstaw garnek na palnik z najmniejszą mocą i gotuj jeszcze około 40 minut bez przykrywki.
- Następnie dodajemy sól, cukier oraz pieprz czarny (w tym momencie możesz dodać odrobinę ulubionych ziół i smażony czosnek) i gotujemy przecier jeszcze przez 2 minuty. Gorący przecier rozlewamy do wcześniej przygotowanych słoiczków.
Jak przechowywać przecier pomidorowy na zimę?
Przecier pomidorowy możemy przechowywać dłużej, niż tylko kilka dni w lodówce. W tym celu należy gorący przecier nalewać do suchych, wyparzonych, jeszcze gorących słoików i natychmiast zakręcać suchą pokrywką. Jednak, aby przygotować dobrze słoiki wraz z nakrętkami musimy je umyć w gorącej wodzie z płynem, następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do 100℃ do momentu, aż będą całkowicie suche. Taki sposób pozwala na przechowywanie przecieru z pomidorów przez około miesiąc.
Jeśli natomiast chcemy zrobić przecier pomidorowy na zimę, należy oprócz wyparzenia słoików również zapasteryzować gotowy przecier. W tym celu słoiki wypełnione przecierem z pomidorów wstawiamy do dużego garnka z wodą i gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut. Dno garnka warto zabezpieczyć ściereczką, aby wysoka temperatura nie doprowadziła do pękania słoików. Słoiki wypełnione przecierem możemy również wstawić do nagrzanego piekarnika do 100℃ i podgrzewać przez około 20 minut.
Zobacz również: Domowy ketchup