Na skróty
Mięta pieprzowa jest bardzo popularną rośliną zielarską, która charakteryzuje się orzeźwiającym smakiem i aromatem. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchni i medycynie ludowej, również z tego powodu jest jedną z najstarszych roślin leczniczych na świecie. Lista zastosowań mięty w tradycyjnej medycynie jest bardzo długa, a dobroczynne właściwości sprawiają, że powinna gościć w każdym ogródku czy domu.
Mięta pieprzowa i jej właściwości
Mięta pieprzowa, zwana także miętą lekarską, to roślina, której właściwości i działanie doceniano już w starożytności. Swój orzeźwiający smak i aromat zawdzięcza głównie obecności olejków eterycznych, które zawierają do 80% mentolu i 20% mentonu. Najwięcej olejków zawierają liście mięty, których głównym składnikiem jest mentol, a także garbniki, flawonoidy, gorycze i sole mineralne. Dzięki temu liście mięty pieprzowej wykazują właściwości przeciwbakteryjne.
Głównym czynnym składnikiem mięty jest olejek miętowy, który powstaje poprzez destylację liści. Olejek z mięty pieprzowej ma bardzo intensywny i orzeźwiający zapach, wykazuje właściwości chłodząco-znieczulające. Mięta pieprzowa ma działanie rozkurczowe, antyseptycznie i przeciwbólowe, dlatego jest jednym z najczęściej stosowanych i najbardziej wszechstronnie stosowanych olejków leczniczych na świecie.
Zaleca się stosowanie olejku z liści mięty przy wspomaganiu leczenia problemów trawiennych, zwłaszcza złym trawieniu tłuszczów, czy braku apetytu. Substancje zawarte w olejku pobudzają wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Wpływają również dobroczynnie na pracę jelit oraz zapobiegają wzdęciom i gazom. W medycynie naturalnej wyciąg z mięty zalecany jest jako wsparcie w kolce jelitowej, kamicy żółciowej czy schorzeniach wątroby.
Olejek z mięty pieprzowej z powodzeniem może być stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, jak również do inhalacji w łagodzeniu objawów zapalenia zatok, przeziębienia i grypy. Mięta ma działanie także moczopędne i uspokajające, dlatego warto wypić filiżankę naparu co najmniej dwie godziny przed snem.
Zastosowanie w kosmetyce
Mięta znajduję również zastosowanie w kosmetyce. Ze względu na dużą zwartość mentolu jest używana jako składnik past oraz płynów do czyszczenia i płukania jamy ustnej. Mięta pieprzowa znajduje także zastosowanie w zabiegach pielęgnacyjnych włosów. Dzięki swoim właściwościom wspomaga leczenie łupieżu i przetłuszczania się włosów.
Olejek z mięty pieprzowej wykazuje działanie zmiękczające i wygładzające, dlatego relaksująca kąpiel złagodzi stres i zmęczenie po ciężkim dniu. Sprawdzi się również w przypadku przesuszonych i spierzchniętych ust. Warto tutaj wspomnieć, że mentol ze względu na orzeźwiającą zapach, można wykorzystać do produkcji domowych perfum i świec zapachowych.
Zastosowanie w kuchni
Mięta pieprzowa znalazła dość szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, oczywiście wszystko przez swoje walory smakowe. Wykorzystywana bywa do wyrobu cukierków, gum do żucia, a także likierów. W kuchni liście mięty pieprzowej można dodać nie tylko do twarożków i sałatek, ale również do ziemniaków i jagnięciny. Farsz na pierogi ruskie z dodatkiem mięty zyska wyjątkowy smak, który przełamie monotonność połączenia sera białego z gotowanymi ziemniakami. Mięta pieprzowa sprawdzi się świetnie latem, jako dodatek do lemoniady lub innych napojów mających gasić pragnienie podczas upałów.
Dobroczynna mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa to wszechstronna, lecznicza roślina, która pomaga przy niestrawności, ale również przy przeziębieniu i grypie. Olejek z mięty ułatwia trawienie, działa rozkurczowo, antyseptycznie i relaksująco. Jest też orzeźwiającym dodatkiem do wielu dań i napojów. Lista jej zastosowań jest zdecydowanie dłuższa, dlatego warto miętę zawsze mieć pod ręką.