Pierwsze objawy ciąży. Kiedy się pojawiają? Jak je rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży. Kiedy się pojawiają? Jak je rozpoznać?
Pierwsze objawy ciąży. Kiedy się pojawiają? Jak je rozpoznać?

Najczęściej pierwszym potwierdzeniem ciąży są dwie kreski widoczne na teście ciążowym. Jednak jeszcze przed wykonaniem takiego badania przyszła mama może zaobserwować symptomy, które wskazują na pozytywne objawy ciąży. I nie zawsze są to nudności i wymioty. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Kiedy można się ich spodziewać?

Zapłodnienie i ciąża

Do ciąży dochodzi na skutek zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. To możliwe tylko podczas dni płodnych, czyli w czasie owulacji, na około 14 dni przed kolejną miesiączką. Najwyższa płodność przypada na 2-3 dni przed oraz 1-3 dni po zakończeniu owulacji. Gdy do zapłodnienia nie dojdzie w przeciągu doby od uwolnienia komórki jajowej, komórka ta obumiera.

Połączenie komórki jajowej i plemnika następuje w jajowodzie. Po zapłodnieniu powstaje zygota, która zaczyna się dzielić. Jednocześnie przesuwa się w kierunku macicy, co najczęściej trwa 5-7 dni. Sam proces zagnieżdżania się (implantacji) embrionu to około 2 dni.

Na skutek zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy dochodzi do gwałtownego podwyższenia poziomu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która nazywana jest również hormonem ciąży.

Wobec tego wczesne objawy ciąży da się wykryć dopiero wtedy, gdy dojdzie do implantacji. Kiedy możesz zacząć je odczuwać?

Kiedy pojawiają się wczesne objawy ciąży?
Oznaki ciąży nie występują od razu. Najwcześniej można zaobserwować je po około 10 dniach od momentu zapłodnienia, po zagnieżdżeniu się embrionu w macicy.

Warto jednak pamiętać o tym, że objawy te często są nietypowe, a także mogą być mylone z innymi dolegliwościami, na przykład z przeziębieniem, zatruciem pokarmowym, skutkami przemęczenia. Można zatem łatwo je przeoczyć.

W większości przypadków oznaki stają się bardziej wyraziste 4-6 tygodni po zapłodnieniu. To właśnie wtedy większość kobiet wykonuje test ciążowy, który może potwierdzić ciążę.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Wczesna ciąża może dawać zróżnicowane sygnały. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Pierwsze objawy ciąży to:

  1. Nudności i wymioty
  2. Zatrzymanie miesiączki
  3. Zawroty głowy i omdlenia
  4. Uczucie zmęczenia
  5. Większa drażliwość
  6. Ból brzucha
  7. Ból i powiększenie piersi
  8. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  9. Większa wrażliwość na zapachy
  10. Częstsze oddawanie moczu

Nudności i wymioty

To objawy najczęściej kojarzone z ciążą, a dokładnie z jej pierwszym trymestrem. Pojawiające się głównie w godzinach porannych lub wieczornych nudności i wymioty dotykają wielu przyszłych mam.

Jest to rezultat podwyższonej ilości hCG. Aby zredukować tę dokuczliwą dolegliwość, warto pić duże ilości wody. Dodatkowym wsparciem może być imbir, który jest naturalnym remedium na mdłości.

Zatrzymanie miesiączki

Drugim objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki, która nie pojawia się w planowanym czasie.

Warto jednak wskazać, że po zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka może pojawić się tzw. plamienie implantacyjne, które często mylone jest z krwawieniem miesięcznym.

Zawroty głowy i omdlenia

W pierwszej fazie ciąży częściej dochodzi do zawrotów głowy i omdleń, co jest rezultatem zmian w krążeniu krwi, a dokładnie obniżonego ciśnienia tętniczego.

Uczucie zmęczenia

Przyszłe mamy wśród wczesnych objawów ciąży wymieniają także uczucie zmęczenia, senności, osłabienia. Ma to także związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie, a dokładnie podwyższonym poziomem progesteronu.

Większa drażliwość

Progesteron odpowiada również za większą drażliwość. Częste wahania nastroju są charakterystyczne dla wczesnej ciąży.

Ból brzucha

Niektóre objawy ciąży to bóle w podbrzuszu, najczęściej przypominają bóle miesiączkowe. Mogą pojawiać się też bóle ze strony układu pokarmowego.

Ból i powiększenie piersi

Piersi w ciąży są bardziej tkliwe, bolesne i mogą się powiększać, co jest wynikiem zmian hormonalnych. Sutki mogą przybrać ciemniejszą barwę.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Wspomniany już progesteron wpływa też na pracę układu pokarmowego. W pierwszej fazie ciąży mogą pojawić się zgaga, biegunki, zaparcia. Towarzyszy im zmniejszenie albo zwiększenie apetytu.

Większa wrażliwość na zapachy

Pierwsze objawy ciąży to wyczulony zmysł powonienia. Często kobiety we wczesnej ciąży wskazują, że stają się bardziej wrażliwe na niektóre zapachy, które mogą powodować mdłości i wymioty.

Częstsze oddawanie moczu

Rozwijająca się ciąża może powodować częstsze oddawanie moczu. Jest to związane z powiększeniem się macicy, która uciska pęcherz moczowy.

Wobec tego wczesne objawy ciąży mogą pojawić się już po około 10 dniach od zapłodnienia. Warto obserwować organizm, który już wtedy może zacząć wysyłać pierwsze sygnały!

Posted by
Szefpoleca

Cześć! Jestem Mateusz i prowadzę blog kulinarny szefpoleca.pl. Jeżeli szukasz sprawdzonych pomysłów na śniadanie, obiad, desery czy kolację to właśnie takie znajdziesz na moim blogu. Jeśli uwielbiasz dobre jedzenie tak jak ja, to obserwuj mój blog — tego tutaj nie zabraknie!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Znasz ten przepis? Podziel się wrażeniami, dodaj opinię!x
()
x