Miód faceliowy – zdrowy i pyszny dodatek do wielu dań

Reklamy Ads By Google

Miód jest wyjątkowym darem natury, cieszącym nie tylko smakiem, ale też wartościami odżywczymi i prozdrowotnymi. Znany od tysiącleci, jest ceniony za swoje walory i można powiedzieć, że pod tym względem nie ma sobie równych.

Jest też dostępny w wielu odmianach, z których każda dostarcza innych wrażeń kubkom smakowym i innych korzyści organizmowi. Wśród tych odmian jest też miód faceliowy o pysznym i niepowtarzalnym smaku.

Czym jest miód faceliowy? To tradycyjny pszczeli produkt powstający z materiałów zbieranych w kwiatach facelii. Jest miodem nektarowym, innym w niemal każdym regionie ze względu na wielorakość odmian rośliny, z której pochodzi. Różnice dotyczą przede wszystkim barwy, która w formie płynnej jest bursztynowa. Po krystalizacji kolor miodu jaśnieje i staje się on prawie biały.

Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia benth) jest rośliną kwiatową uważaną przez pszczelarzy za „królową roślin miododajnych”. Jeden hektar facelii może dostarczać 400-800 kg produktu. Często jest też specjalnie wysiewana, aby dostarczała pszczołom składników do słodkiej produkcji.

Nie jest to polski gatunek, gdyż pochodzi z Ameryki Północnej, jednak w Europie uprawia się go od 200 lat. Roślina ma intensywny kolor, niebieski lub fioletowy, jednak nie ma on wpływu na barwę miodu. Natomiast pierzga na początku jest fioletowa, a później zmienia barwę na czarną lub ciemnobrązową..

Smak miodu faceliowego

O tym jak smakuje i wygląda miód faceliowy, wie niewiele osób. Wśród mnóstwa odmian miodów jest on mało popularny i trudno go kupić w tradycyjnych sklepach.

Miód faceliowy ma charakterystyczny i niepowtarzalny smak. Jest bardzo delikatny, słodkawy i niemal niewyczuwalnie kwaskowy z cytrusową nutą. Dlatego smakuje dzieciom i dorosłym oraz ma szerokie zastosowanie kulinarne. Przyciąga też uwagę kwiatowym aromatem.

Reklamy Ads By Google

Miód faceliowy – zdrowy zamiennik cukru

Jednym z kulinarnych zastosowań, jakie ma miód z kwiatów facelii, jest pełnienie funkcji zdrowej alternatywy dla cukru. Ze względu na swój słodki smak produkt doskonale nadaje się do słodzenia herbaty oraz innych napojów. Można go też dodawać do deserów owocowych, sałatek na słodko, porannej owsianki czy płatków z mlekiem.

Zachowanie pełnych wartości odżywczych miodu zależy jednak od temperatury przygotowywanych dań i napojów. Nie powinna ona być wyższa niż 40°C, gdyż wówczas giną zawarte w produkcie enzymy, białka i niektóre witaminy.

Aby wykorzystać maksimum wartości prozdrowotnych miodu faceliowego, należy rozpuszczać 1 łyżkę miodu w ½ szklanki wody o temperaturze pokojowej. Napój zostawia się na noc i spożywa przed porannym posiłkiem.

Miód faceliowy – doskonały dodatek do herbaty oraz mleka

Poza słodzeniem napojów, jako zdrowy zamiennik cukru, miód z facelii doskonale poprawia ich smak. Świetnie komponuje się z herbatą, zarówno czarną, naturalną, jak i zieloną czy czerwoną. Nie przeszkadza mu też dodatek cytryny lub limonki.

Herbata z miodem faceliowym jest remedium na zmęczenie, zniechęcenie i brak energii. Zawarte w produkcie minerały, takie jak magnez i żelazo, wspierają pracę układu nerwowego, przywracając chęć do działania i dobry humor. Jednym słowem – szklanka herbaty z miodem z facelii z powodzeniem zastąpi kilka kostek czekolady!

Miód naturalny jest też wyśmienitym dodatkiem do mleka, tworząc z nim nie tylko wyborny napój, ale też środek wspierający leczenie bólu i infekcji gardła.

Słynne mleko z masłem i miodem stosowały na gardłowe infekcje już nasze prababcie. Naturalny antybiotyk, jakim jest miód, pomaga z walce z bakteriami, a ciepły napój łagodzi przykre dolegliwości.

Reklamy Ads By Google

Słodzone tym produktem mleko może też być składnikiem zdrowego śniadania. Pasuje do naleśników, twarożku ze świeżym pieczywem lub też jako dodatek do płatków zbożowych.

Miód faceliowy – doskonały dodatek do herbaty oraz mleka
Miód faceliowy – doskonały dodatek do herbaty oraz mleka

Pierniczki z miodem faceliowym smakują doskonale

Kulinarne zastosowania miodu faceliowego można też rozszerzyć na wypieki. Trudno o lepszy i bardziej wiarygodny test niż pierniczki. Wprawdzie w wysokiej temperaturze pieczenia ginie nieco cennych składników odżywczych, ale nadal pozostają minerały i najcenniejszy walor – smak.

Z miodem możesz też wypiekać inne słodkie smakołyki. Świetnie sprawdzi się w kruchych ciasteczkach czy delikatnych muffinkach. Możesz nim wzbogacić wypełnienie tarty z figami albo doprawić masę makową do strucli. Upieczesz też ciasto miodowe lub miodowo-czekoladowe, a nawet zmienisz smak sernika z malinami.

Pierniczki z miodem faceliowym smakują doskonale
Pierniczki z miodem faceliowym smakują doskonale

Desery z dodatkiem miodu z kwiatów facelii

Idealnym sposobem na wykorzystanie wszystkich wartości miodu faceliowego jest spożywanie go w wersji na zimno, wprost ze słoika. Dlatego wprowadź go na stałe do swojej kuchni jako słodki dodatek do różnych deserów.

Miód nierozgrzewany z facelii stanowi idealne dopełnienie sałatki owocowej, koktajlu owocowego z dodatkiem kefiru lub maślanki czy też sprawdzi się po prostu jako słodki wsad do naturalnego jogurtu. Z miodem świetnie posmakuje sernik na zimno, mus owocowy, sorbet czy panna cotta. Z dodatkiem miodu przyrządzisz też wyśmienity budyń.

Desery z dodatkiem miodu z kwiatów facelii
Desery z dodatkiem miodu z kwiatów facelii

Miód z facelii pasuje także do sosów

Chociaż faceliowy miód naturalny jest słodki, w kuchni znajduje też zastosowanie podczas przygotowania potraw wytrawnych.

Glazura miodowa jest znanym od dawna sposobem na uszlachetnienie pieczonego mięsa. Słodkiego akcentu potrzebują także różne sosy, zarówno te sałatkowe, przygotowywane na zimno, jak i gotowane.

Reklamy Ads By Google

Możesz komponować dressingi na czele ze słynnym sosem winegret lub pesto. Miodem możesz też posłodzić sos słodko-kwaśny do kurczaka i inny, owocowy lub mięsny, przeznaczony do pieczonego schabu czy wołowiny.

Miód faceliowy – pyszny dodatek do wielu dań, z którym warto poeksperymentować

Wyjątkowy smak, jaki ma miód organiczny z facelii, oraz jego wartości prozdrowotne powinny skłaniać do jak najczęstszego stosowania tego produktu w kuchni.

Jeśli lubisz gotować, poszukaj dla niego innych zastosowań, eksperymentując z daniami mięsnymi, makaronami, sałatkami czy deserami na zimno. Możliwości są nieograniczone i od Ciebie zależy, jak zmieni się Twoja kuchnia i ile zyska wartości smakowych oraz odżywczych. Ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia!

Miód faceliowy – pyszny dodatek do wielu dań, z którym warto poeksperymentować
Źródło: sklep.pasiekazpasja.pl

Dlaczego warto wybierać nierozgrzewane miody faceliowe?

Miody są powszechnie dostępne nawet w hipermarketach, a ich walory są dobrze znane. Pomimo to niewiele osób wie, że prawdziwą skarbnicą darów natury jest tylko miód nierozgrzewany, czyli surowy. Dotyczy to również miodu z kwiatów facelii.

W większości pasiek proces pozyskiwania produktu polega na jego rozgrzewaniu w celu przelania do słoików. Pasieka z Pasją Hawran stosuje metodę tłoczenia na zimno, dzięki czemu miód nie traci cennych składników. W pełni zachowują się w nim naturalne aromaty, enzymy, białka i wszystkie witaminy.

Dlatego jeśli kupujesz miód faceliowy, to tylko nierozgrzewany, czyli naturalny, organiczny i pełnowartościowy produkt najbliższy temu, jaki stworzyła natura!

Info: Zdjęcia w treści artykułu pochodzą z portalu z darmowymi zdjęciami pixabay.com

Oceń ten artykuł!
0 / 5 Średnia: 4.86

Twoja ocena:

1 osoba ogląda ten artykuł
Artykuł Partnera

Artykuł Partnera

Artykuły: 18
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter kulinarny

Bądź na bieżąco – wysyłamy sezonowe przepisy i porady

Zapisz się na jedyny taki w sieci kulinarny newsletter i dołącz do 2719 zadowolonych czytelników. Szefpoleca.pl to ciągle rosnąca baza artykułów i przepisów na dania z całego świata. Każdego dnia tworzymy blog kulinarny z pasją dla osób, które kochają gotowanie i pieczenia tak jak my! Już dziś dołącz do nas :)