Na skróty
Melisa lekarska to jedna z najpopularniejszych roślin zielarskich o działaniu uspokajającym i wpływającym na jakość snu. Jednak to nie jedyne jej właściwości lecznicze. Herbatką z melisy może między innymi wspomagać procesy trawienne, łagodzić mdłości podczas ciąży oraz stosować jako składnik płukanki do przetłuszczających się włosów. Sprawdź, jakie jeszcze inne działanie ma melisa.
Melisa lekarska – właściwości
Melisa posiada bardzo bogate prozdrowotne właściwości. Jej pozytywny wpływ na ludzki organizm był znany już w I wieku n.e.! Obecnie melisa lekarska wykorzystywana jest głównie ze względu na swoje właściwości uspokajające. Wypicie naparu przed snem wycisz i przyspiesza zaśnięcie. Dobre działanie uspokajające pozwala łagodzić stany lękowe, nadmierne pobudzenie, stres i rozdrażnienie.
Napar z liści melisy pomoże również na problemy z trawieniem. Olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są cytral, cytronelal i geraniol pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, ułatwiając trawienie nawet bardzo ciężkich potraw. Olejek z melisy można także zastosować na kolkę oraz przy zapaleniu dróg żółciowych. Wykazuje działanie kojące żołądek i jelita, dlatego często polecana jest osobom z zespołem jelita drażliwego.
Warto pamiętać, że melisa lekarska ma działanie moczopędne, dlatego napar najlepiej wypić co najmniej dwie godziny przed snem.
Regularne picie herbaty z melisy obniża cholesterol we krwi, pomaga to zapobiegać wystąpieniu chorób sercowo-naczyniowych. Substancje zawarte w melisie hamują procesy utleniania się lipidów w wątrobie, zapobiegając stłuszczeniom wątroby i dolegliwościom występującym na tym tle.
Co ciekawe, olej z melisy ma również właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dlatego można go stosować w formie okładów na opryszczkę, grzybice, a nawet ukąszenia owadów!
Zastosowanie w kosmetologii
Melisa lekarska znalazła również wszechstronne zastosowanie w kosmetologii. Jest ona polecana osobom, których włosy lubią się przetłuszczać, z tego powodu jest częstym składnikiem szamponów i odżywek do włosów czy płynów do kąpieli. Właściwości melisy pomogą również w przypadku spierzchniętych ust, czy suchego naskórka, dlatego na rynku jest dużo dostępnych pomadek i nawilżających kremów do twarzy.
Z melisy produkuje się również olejek, który znajduje zastosowanie w aromaterapii. Można go wykorzystać do masażu lub relaksujących kąpieli. Wystarczy 2-3 kropelki olejku z melisy wymieszać z łyżką stołową oliwy z oliwek i delikatnie masować skórę. Innym sposobem wykorzystania olejku z melisy lekarskiej jest dodanie go do kąpieli. Już kilka kropli olejku sprawi, że szybko przyjemnie się odprężymy.
Melisa lekarska to również źródło kwasu rozmarynowego, któremu zawdzięcza swoje przeciwzapalne i antyseptyczne właściwości. Dzięki niemu melisa jest częstym składnikiem kosmetyków zwalczających trądzik i przeciwzmarszczkowych. Kosmetyki z melisą do cery trądzikowej odkażą i złagodzą zmiany na skórze oraz ograniczą wydzielanie sebum.
Melisa lekarska – zastosowanie w kuchni
W naszym zestawieniu właściwości melisy nie mogło zabraknąć wykorzystania w kuchni tego zioła. Melisa lekarska nada specyficznego, orzeźwiającego aromatu naszym napojom i potrawom. Jej cytrusowy aromat wzbogaci smak sałatek, twarogów, czy różnych farszy do mięsa.
Melisa to również świetny dodatek do nalewek, które nie tylko będą wybornie smakowały, ale też uspokajały po ciężkim dniu 😉 Czasami warto wypić kieliszek nalewki z melisy przed snem.
Skutki uboczne
Niestety jak każde dobroczynne lekarstwo, tak melisa lekarska nie jest wolna od skutków ubocznych. Melisa jest składnikiem wielu suplementów diety i kremów, przyjmowanie zbyt dużych ilości może sprawić, że pojawią się działania niepożądane. Należą do nich:
- zawroty głowy;
- świszczący oddech;
- bóle brzucha;
- wymioty i nudności.
Ponadto melisa nałożona bezpośrednio na skórę może doprowadzić do pojawienia się podrażnień. Jednak działania niepożądane melisy są bardzo rzadkie i nie stanowią zagrożenia dla życia.