Genialna metoda na usypanie niemowlaka – biały szum

Genialna metoda na usypanie niemowlaka - biały szum
Genialna metoda na usypanie niemowlaka - biały szum

Wykorzystanie zjawiska białego szumu do usypiania lub uspokajania niemowlaka znane jest od dawien dawna. Nikt tego wcześniej po porostu nie nazywał. Dziś produkuje się specjalne urządzenia, zabawki ułatwiające niemowlakom zasypianie. Biały szum dostępny jest nawet w formie aplikacji na telefon.

Chcesz uspokoić dziecko – włącz suszarkę

Biały szum to jednostajny dźwięk, bardzo spokojny i równomierny. To odgłosy natury np. drobny deszcz, odgłos jadącego pociągu, szumiąca woda czy szum wiatru. W domowych warunkach możesz ten dźwięk uzyskać z pomocą włączonej suszarki. Dźwięk musi być spokojny i równomierny ze stałą częstotliwością.

Jak działa biały szum?

Tak naprawdę nikt nie wie dokładnie, na czym polega wyjątkowość białego szumu. Najprawdopodobniej wiąże się to ściśle z życiem płodowym dzieci. W Twoim brzuchu dziecko doświadczało najróżniejszych przytłumionych dźwięków. Przyzwyczajenia z życia w łonie matki możesz śmiało przenieść do życia codziennego.
Lekarze zauważyli, że dzieci które zasypiały przy białym szumie miały wyraźnie zmniejszone tętno, a niemowlęta szybciej usypiały. Jednostajny i monotonny dźwięk wyraźnie uspokaja maluchy, co więcej działa w podobny sposób na ludzi dorosłych.

Jakie korzyści daje biały szum?

Jeśli chcesz szybko uspokoić malucha, włącz odgłosy suszarki. Szybko zauważysz, że dziecko skupia się na monotonnym dźwięku, które absorbuje. Biały szum ułatwia zrelaksowanie zarówno niemowlętom jak i ludziom dorosłym. Cisza dla Twojego dziecka, które dopiero opuściło bezpieczny i znany świat jest czymś nienaturalnym. Szum zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i przypomina warunki panujące w Twoim brzuchu.
Korzyści z korzystania z białego szumu są oczywiste, należy jednak do wszystkiego podchodzić z pewną dozą racjonalizmu. Kiedy puszczasz dziecku taką swoistą “kołysankę” pomagasz mu zasnąć i wyciszyć się. Jest to szczególnie polecane, kiedy maluch próbuje usnąć w głośnym otoczeniu. Takie jednostajne dźwięki maskują odgłosy domu i niwelują hałas z zewnątrz. Należy jednak pamiętać, żeby dźwięk nie był zbyt głośny, gdyż efekt będzie odwrotny od zamierzonego i dziecko może się wystraszyć nadmiaru dźwięków.

Czy biały szum może szkodzić?

Zdania na ten temat są podzielone, choć większość rodziców wyraźnie podkreśla, że biały szum pomaga uspokoić niemowlę i ułatwia zasypianie.
Badania prowadzone pod kątem bezpieczeństwa białego szumu wykazały, iż urządzenia do wytwarzania szumu często przekraczają limit decybeli dla niemowlaka. Stąd zaleca się, aby wszelkie tego typu przedmioty były nastawione na minimalną głośność i stały w większej odległości od dziecka. Zbyt duża ilość decybeli może bowiem z czasem wpływać na problemy ze słuchem. Maleńkie dziecko jest zbyt delikatne, by narażać je na ciągły hałas.
Pediatrzy dodatkowo zalecają sprawdzić, czy dziecko toleruje biały szum. Istnieje bowiem grupa niemowlaków, które nie lubią tego typu dźwięków.

Jak bezpiecznie korzystać z białego szumu?

Lekarze wskazują, że biały szum jest bezpieczny, jednak tylko jeśli urządzenia emitujące dźwięk stosowane są w odpowiedni sposób. Zatem:

 1. Kontroluj nieustannie głośność urządzenia.
  Głośność nie powinna przekraczać 50 dB. Jeśli dziecko płacze głośniej i zwiększasz głośność urządzenia, pamiętaj aby w miarę uspokajania się dziecka urządzenie również wyciszyć.
 2. Wybierz odpowiedni szum dla Twojego malucha.
  Najbezpieczniejsze są tony o niskiej częstotliwości.
 3. Nie nadużywaj białego szumu.
  Staraj się używać tej metody tylko wtedy, jeśli to naprawdę konieczne. Podczas zabawy czy delikatnego marudzenia dziecka nie włączaj urządzeń emitujących dźwięki. Warto czasem użyć innych bodźców, by uspokoić malucha np. śpiewem.
 4. Kontroluj potrzeby malucha.
  Co kilka tygodni możesz sprawdzić, czy dziecko nadal potrzebuje białego szumu. Być może uśnie samodzielnie, bez konieczności włączania urządzenia. Nie chcesz przecież, by dziecko uzależniło się od dźwięku i nie potrafiło zasypiać inaczej.
 5. Uwaga na aplikacje.
  Biały szum dostępny jest w formie aplikacji na telefon. To łatwe i proste rozwiązanie. Musisz jednak pamiętać, że telefon emituje groźne fale. Stąd jeśli wybierzesz taki sposób uspokajania dziecka, nie zapomnij włączyć w telefonie trybu samolotowego. Uniemożliwia to szkodliwe działanie fal na mózg malucha.

Biały szum to dobra i sprawdzona metoda na uspokajanie dziecka, jednak musisz wziąć pod lupę wszelkie urządzenia emitujące dźwięki. Ponadto należy urządzenia takie stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach, a nie przez całą noc, jak to się często zdarza.

Posted by
Szefpoleca

Cześć! Jestem Mateusz i prowadzę blog kulinarny szefpoleca.pl. Jeżeli szukasz sprawdzonych pomysłów na śniadanie, obiad, desery czy kolację to właśnie takie znajdziesz na moim blogu. Jeśli uwielbiasz dobre jedzenie tak jak ja, to obserwuj mój blog — tego tutaj nie zabraknie!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Znasz ten przepis? Podziel się wrażeniami, dodaj opinię!x