Na skróty
Król świątecznego stołu, czyli pasztet drobiowo wieprzowy
Pasztet drobiowo wieprzowy króluje na świątecznych stołach, ale wielu smakoszy nie może sobie odmówić jego zjedzenia także na co dzień. Przysmak znany od wieków, ponieważ pierwsze wzmianki o sztuce jego przyrządzania pochodzą ze średniowiecznej Francji. Pasztet ma wiele odmian, a za jedną z najpopularniejszych należy uznać wersję drobiowo wieprzową. Warto pokusić się na jego samodzielne zrobienie, tym bardziej że przepis na pasztet doskonały naprawdę nie jest trudny w realizacji, choć trochę czasochłonny.
Domowy pasztet drobiowo wieprzowy to niepowtarzalny smak i aromat
Z zamiłowania do jedzenia pasztetów słynął król Jan III Sobieski. Na zamożnych dworach szczególną estymą cieszyli się zaś pasztetnicy, czyli mistrzowie przygotowywania prawdziwych arcydzieł pasztetowych. Obecnie najprościej udać się do sklepu, aby kupić ten przysmak. Jednak coraz więcej osób nawiązuje do tradycji pasztetników i zaskakuje rodzinę czy przyjaciół pysznym, domowym pasztetem. Jego przyrządzenie zajmuje trochę czasu, ale przynajmniej można zadbać o jakość i świeżość mięsa, a także odpowiedni dobór dodatków. Niektórzy decydują się na typowe dla polskiej kuchni grzyby lub suszone śliwki, z kolei inni nieco eksperymentują i dorzucają pistacje czy oliwki. Smak oraz zapach podkręca też odpowiedni dobór przypraw. W efekcie powstaje mistrzowski pasztet domowy, którym wszyscy chętnie się zajadają.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis pasztet drobiowo wieprzowy, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
Zalewa:
- 10 ziaren pieprzu kolorowego
- 10 ziaren ziela angielskiego
- 10 liści laurowych
- 1 szklanka wody
Pasztet drobiowo wieprzowy:
- 1 kg szynki wieprzowej
- 1 kg podudzia z kurczaka
- 300 g słoniny
- 2 cebule
- 2 średnie marchewki
- 1 szt pietruszka (korzeń)
- 4 jajka
- sól i pieprz
- 1 papryczka chili
- 2 łyżeczki majeranku suszonego
Dodatkowo:
- 2 łyżki bułki tartej
- 2 łyżeczki smalcu
Przepis na pasztet drobiowo wieprzowy
- W pierwszej kolejności do małego garnka wlewamy szklankę wody, dodajemy pieprz kolorowy, ziele angielskie liście laurowe, następnie gotujemy całość przez 10 minut na wolnym ogniu.
- Słoninę i mięso wieprzowe kroimy na małe kawałki i przekładamy do dużego garnka. Słoninę układamy na spód, następnie mięso wieprzowe, następnie udka z kurczaka. Dodajemy cebulę pokrojoną w plastry i zalewamy całość wcześniej przygotowanym gorącym wywarem.
- Zagotowujemy całość na dużym ogniu, następnie dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez 60 minut. Następnie dodajemy pokrojoną w plastry marchew i pietruszkę i dusimy całość jeszcze przez 30 minut. Po zagotowaniu, kiedy mięso jest już miękkie pozostawiamy całość w garnku do ostygnięcia na co najmniej 12 godzin.
- Po wystudzeniu, najlepiej na następny dzień wyciągamy mięso z wywaru, oddzielamy kurczaka od kości i całe mięso, razem z warzywami mielimy trzykrotnie w maszynce do mięsa. Następnie dodajemy żółtka, przyprawy (chili, pieprz, sól, majeranek) i całość dokładnie mieszamy. Ubijamy pianę z białek, dodajemy do pasztetu i delikatnie wszystko razem łączymy.
- NAGRZEWAMY PIEKARNIK DO 200°C
Przygotowujemy dwie foremki o wymiarach: 10,5 cm x 23,5 cm x 6,5 cm. Smalcem smarujemy dokładnie brzegi oraz dno foremek, następnie obsypujemy bułką tartą. Przekładamy połowę mięsa na pasztet do jednej z foremek i dociskamy, aby nie pozostały wewnątrz pęcherze powietrza. Tę samą czynność powtarzamy z drugą porcją mięsa. - Wierzch obydwu pasztetów wygładzamy zwilżoną dłonią, następnie wstawiamy do nagrzanego piekarnika do temperatury 200°C i pieczemy przez około 50 — 60 minut. Po upieczeniu postawiamy pasztet do powolnego ostygnięcia w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. Najlepiej podawać po całkowitym ostygnięciu. Smacznego!
Pasztet drobiowo wieprzowy świetnie sprawdzi się zarówno na kanapki jak i w formie plastrów mięsa do obiadu z ziemniaczkami puree.