Zioła stanowią bardzo ważny składnik naszego życia. Od zarania dziejów stosowane są jako środki lecznicze lub przyprawy do polepszania walorów smakowych potraw. Niektóre z nich wykazują działanie przeciwzapalne czy przeciwbakteryjne, a jeszcze inne uspokajające czy nasenne. Zioła skrywają w sobie wiele właściwości i tajemnic. Wiele z nich z pewnością stosujesz na co dzień korzystając z ich dobroczynnych właściwości. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jak wyglądają w naturalnej postaci? Potrafisz rozpoznać je na zdjęciach i wskazać właściwie po krótkim opisie? Sprawdź jak dobrze znasz się na ziołach i rozwiąż quiz!
Zaczynamy quiz o ziołach?
Odpowiedz na 10 pytań i podziel się wynikiem ze znajomymi na Facebooku!
1. Posiada fioletowe kwiaty o intensywnym zapachu

Roślina ta jest doskonałym lekarstwem na szereg różnorakich dolegliwości. Olejki eteryczne tej rośliny potrafią uśmierzyć ból głowy, złagodzić przeziębienie, katar i kaszel. Ma silne właściwości antyseptyczne, które pomagają w gojeniu się ran, poparzeń i owrzodzeń.
2. Najczęściej kojarzony jest z bursztynowym napojem

Często wykorzystywany jest zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kuchni. Świetnie sprawdza się jako doraźna pomoc w nerwicach żołądkowo-jelitowych i zaburzeniach trawiennych. W połączeniu z innymi ziołami może działać nasennie.
3. Rośnie dziko w lasach całej Europy, powszechnie znany jako cebula czarownic

Roślina ta jest najczęściej wykorzystywana do celów leczniczych lub uzupełniania walorów smakowych. Stosowany jest jako uniwersalne lekarstwo, gdyż ma działanie przeciwbakteryjne i korzystnie wpływa na odporność.
4. Popularna roślina przyprawowa, lecznicza, a także ozdobna

Zioło chętnie wykorzystywane do przyprawiania ryb, drobiu, wędlin i tłustych mięs. Jego zdrowotne działanie dotyczy przede wszystkim układu pokarmowego. Zawiera olejki eteryczne, dużo substancji odżywczych oraz mineralnych. Jest powszechnie wykorzystywany w kuchni i medycynie naturalnej.
5. Roślina znana również pod nazwą nazwą ziele świętojańskie

Znajduję zastosowanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne, często porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów. Wewnętrznie działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych. Zewnętrznie ułatwia gojenie ran, oparzeń, owrzodzeń, a nawet odmrożeń.
6. Roślina znana z dobroczynnych właściwości wspomagających procesy trawienne

Roślina ta jest powszechnie hodowana w Europie oraz Ameryce Północnej. Bardzo łatwo rozpoznawalna wśród innych ziół, dzięki charakterystycznemu, miętowemu zapachowi. Zawarte olejki eteryczne wspomagają procesy trawienne i ułatwiają przyswajanie pokarmów.
7. Należy do gatunku drzew, kwitnie na przełomie czerwca i lipca

Napar z kwiatów tej rośliny może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie. Wewnętrznie jako środek napotny w stanach gorączkowych. Ma działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające, dzięki czemu łagodzi kaszel i ból gardła. Zewnętrznie jest stosowana w stanach napięcia i nadmiernego pobudzenia, a także zmęczenia długotrwałym wysiłkiem umysłowym.
8. Roślina o charakterystycznym, lekko cytrusowym zapachu

Zioło bardzo charakterystyczne, znane i lubiane przede wszystkim ze względu na swoje właściwości uspokajające. Oprócz działania uspokajającego wpływa pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych oraz rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit.
9. Roślina chętnie wykorzystywana jest w branży zielarskiej, kosmetycznej, jak i farmaceutycznej

Jest jednym z najpopularniejszych ziół, które znajdują zastosowanie przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Zawarte w tej roślinie zawiązki czynne ułatwiają gojenie się ran. Natomiast picie naparu zalecane jest w chorobach pęcherzyka żółciowego lub w okresie rekonwalescencji i po zabiegach chirurgicznych.
10. Roślina znana również jako złotnik lub złota rózga

Rośnie powszechnie w całej europie. Roślina ta jest często wykorzystywana przy zapaleniu dróg moczowych lub nieżycie żołądka. Wykazuje silne właściwości Stany zapalne i zakażenia jamy ustnej i gardła, sromu, pochwy. Uszkodzenia skóry, wysypki, świąd skóry, otarcia naskórka.
Sprawdź odpowiedzi
Twój wynik:
Przepraszamy, nie znaleziono wyników.
Please repeat the quiz and try different answer combinations.Musisz się poprawić!
Całkiem nieźle, ale może spróbujesz jeszcze raz?
Oj, nie jest dobrze!
Nie poszło Ci najlepiej, ale może spróbujesz jeszcze raz?
To wygląda bardzo źle 🙁
Musisz jeszcze trochę popracować, Twoja wiedza o ziołach jest niewielka.
Oceń ten quiz!
Twoja ocena:
1 osoba ogląda ten quiz