Domowy rosół na skrzydełkach to najpopularniejsza z polskich zup. Smakuje równie dobrze z tradycyjnym makaronem, jak i z kluskami lanymi. Co więcej, stanowi świetną bazę pod inne zupy – w kilka chwil można zmienić go na przykład w pyszną zupę pomidorową.
Domowy rosół to prosta i wyjątkowa zupa
Przepis na domowy rosół powinien znać każdy. Jest to podstawowa zupa, która gości w polskich domach, a wielu osobom kojarzy się ze smakiem dzieciństwa. Do jego przyrządzenia wystarczy właściwie tylko woda, włoszczyzna i mięso – nie trzeba więc posiadać wielkich umiejętności kulinarnych czy kupować dużej ilości składników, by przygotować tę zupę.
Małe zmiany, które robią różnicę
Domowy rosół można przyrządzić z użyciem różnego rodzaju mięsa, także czerwonego czy z dodatkiem kości, które wzbogacą go o wiele składników odżywczych, ale najbardziej tradycyjny jest właśnie ten gotowany na samych skrzydełkach. Wybór właściwych składników sprawia, że zbędny jest dodatek vegety czy kostki rosołowej. W zależności od tego, czy skrzydełka wrzuci się do zimnej, czy też gorącej wody można otrzymać bardziej aromatyczny wywar albo bardziej soczyste mięso.
Składniki:
- 8 skrzydełek z kurczaka
- 2 średnie marchewki
- średnia pietruszka
- 50 gram por
- pół małego selera
- 5 centymetrów pora
- 1 łodyga selera naciowego
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- odrobina natki pietruszki
- odrobina kopru
- pieprz
- sól
Jak przygotować domowy rosół na skrzydełkach?
- Skrzydełka z kurczaka, wkładamy do większego garnka i wlewamy około 2 litry wody. Wrzucamy ziele angielskie, liście laurowe, pół łyżeczki soli i powoli doprowadzamy do zagotowania.
- WAŻNE, ABY PRZYGOTOWAĆ TEN ETAP, ZANIM ZAGOTUJĄ SIĘ SKRZYDEŁKA!
W trakcie przygotujemy marchewkę, korzeń pietruszki, korzeń pora oraz selera. Marchewkę kroimy w cienkie plasterki, zostawiając 2 centymetrowe końce po obu stronach. Tak samo kroimy korzeń pietruszki, selera oraz korzeń pora. - Kiedy zagotuję się wywar, zmniejszamy ogień, tak aby woda lekko bulgotała, następnie po około minucie wrzucamy większe warzywa (marchew, korzeń pietruszki i selera) – 2 centymetrowe końcówki przygotowane w etapie 2. Gotujemy całość około 5 minut, następnie wrzucamy resztę warzyw, oprócz pora.
- Wywar rosołowy gotujemy na wolnym ogniu około 15 – 20 minut, do uzyskania miękkości warzyw, lub do momentu, aż mięsko zacznie się kruszyć – odchodzić od kości. Na 10 minut przed końcem gotowania dodajemy pociętego na plasterki pora oraz CAŁĄ natkę pietruszki i selera (niepocięte).
- Kiedy wszystko będzie już prawie miękkie, dodajemy pociętą natkę pietruszki, pocięty koper i odrobinę pieprzu kolorowego mielonego (ja zawsze dodaję świeżo mielony – około 2-3 obrotów młynka)
- Całość gotujemy jeszcze chwilę, następnie wyjmujemy natki pietruszki i selera. Całość możemy jeszcze doprawić solą lub pieprzem według uznania. Podajemy z wcześniej ugotowanym makaronem. Smacznego!

6 Comments
Komentarze są wyłączone, przepraszamy za utrudnienia!