Jak prawidłowo podawać kawę?

Reklamy Ads By Google

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że znajdziemy na tym świecie kogokolwiek, kto nie lubiłby kawy. Okazuje się, że ten wyśmienity napój zachwyca nas nie tylko swoim smakiem czy też swoim aromatem, ale przede wszystkim także wyjątkowo pobudzającym działaniem. Większość z nas z pewnością świadoma jest tego, że dobra kawa zawiera tak wielkie ilości kofeiny, że doda nam on skutecznie energii na cały dzień. Jednocześnie kawa może być różnorodna. Z pewnością znamy poszczególne odmiany kawy i zdajemy sobie sprawę z tego, że dosłownie kraj jej pochodzenia ma niebagatelny wpływ na jej smak. Jednak to co powinno być zdecydowanie najważniejsze dla większości z nas to sposób, w jaki tę kawę zdecydujemy się zaserwować. Przede wszystkim nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sam aspekt estetyczny, ale także o to, że odpowiedni sposób podawania kawy pozwala dosłownie wyciągnąć z niej wszystko to, co najlepsze. Wobec tego w jaki sposób powinniśmy podawać kawę?

Reklamy Ads By Google

Naczynie dopasowane do rodzaju kawy to podstawa

W pierwszej kolejności, kiedy zabierzemy się za serwowanie kawy, powinniśmy pamiętać, że dobór odpowiedniej szklanki lub filiżanki to absolutna podstawa. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż wystarczy, że w pierwszej kolejności spojrzymy na niewielkie espresso. Jego wyrazisty i skoncentrowany smak jest możliwy do osiągniecia tylko i wyłącznie w momencie, kiedy będzie ono serwowane w niewielkim naczyniu. W przeciwnym wypadku, wszystkie walory smakowe i zapachowe zostałby zniwelowane. Z drugiej zaś strony możemy spojrzeć na majestatyczne latte. Ta kawa ma zachwycać nie tylko swoim smakiem i aromatem, ale przede wszystkim ma ona również zachwycać nas swoją estetyką. Z pewnością każdy z nas kocha sposób, w jaki układają się warstwy tego napoju, a także jego wykończenie w formie smakowitej pianki. Wobec tego latte musi być serwowana w wysokich szklankach z transparentnego szkła, by móc odpowiednio uchwycić jej piękno. Warto więc o tym pamiętać, gdyż naczynie w którym serwowana jest kawa, ma ogromne znaczenie.

Reklamy Ads By Google

Kawa w towarzystwie wody, czy bez niej?

Kolejną kwestia, która nie jednemu z nas spędza sen z powiek to kwestia tego, czy kawa powinna być podawana w towarzystwie dodatkowej szklanki wody, czy też nie jest ona zbyt konieczna. Otóż trzeba sobie jasno powiedzieć, że w tej kwestii panuje jedna, złota zasada. Woda serwowana jest do mocnych i ciężkich kaw jak np. espresso. Ma ona wówczas za zadanie nie tylko pomóc przełknąć wyrazistą goryczkę, ale także ma ona za zadanie pomóc naszemu żołądkowi strawić ciężką kawę. Wobec tego tylko i wyłącznie tego typu napoje kawowe powinny być rzeczywiście serwowane w towarzystwie kawy. W przypadku kaw lekkich jak np. latte czy capucino nie ma konieczności podawania ich z dodatkową szklanką wody.

Reklamy Ads By Google

Do jakich kaw warto serwować dodatkowe mleko?

Stosowanie dodatkowej śmietanki do kawy stało się prawdziwą tradycją. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że w przypadku kaw mlecznych nie ma już sensu i konieczności stosowania dodatkowego produktu mlecznego. Wobec tego do jakich kaw warto serwować dodatkową śmietankę? Otóż zwykle wskazuje się na to, że dodatkowa śmietanka powinna być serwowana tylko i wyłącznie do kawy czarnej. Daje ona bowiem dużą dowolność i można za pomocą mleka zmienić ją szybko w kawę białą. Mleczko i śmietanka jednak nie powinna być dodatkowo serwowana do kaw typu americano czy espresso. Są to kawy, które mają być mocne i wyraziste i zgodnie z klasyką gatunku, nie można dodawać do nich mleka i zaburzać przez to ich smaku.

Przygotuj wyśmienite espresso lub latte dzięki wysokiej jakości ziarnom kaw od Mott Coffee

Oceń ten artykuł!
0 / 5 Średnia: 5

Twoja ocena:

1 osoba ogląda ten artykuł
Artykuł Partnera

Artykuł Partnera

Artykuły: 19
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter kulinarny

Bądź na bieżąco – wysyłamy sezonowe przepisy i porady

Zapisz się na jedyny taki w sieci kulinarny newsletter i dołącz do 2719 zadowolonych czytelników. Szefpoleca.pl to ciągle rosnąca baza artykułów i przepisów na dania z całego świata. Każdego dnia tworzymy blog kulinarny z pasją dla osób, które kochają gotowanie i pieczenia tak jak my! Już dziś dołącz do nas :)