Żurek wielkanocny

Reklamy Ads By Google

Szukasz sprawdzonego przepisu na żurek wielkanocny, który nie tylko będzie łatwy do przygotowania, ale zachwyci również swoim smakiem i aromatem? Poznaj moją wersję tej klasycznej potrawy wielkanocnej, która łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do gotowania. Mój przepis na żurek wielkanocny jest przykładem, jak z prostych składników można stworzyć coś wyjątkowego ❤⭐

Żurek wielkanocny z białą kiełbasą, boczkiem i jajkiem na twardo, ugotowany na tradycyjnym wywarze. Taki żur najczęściej podajemy na śniadanie wielkanocne, dodając do niego święcone jajko. Żurek możemy przygotować na kupionym lub domowym zakwasie na żurek. Zawsze jest pyszny i lekko kwaśny.

Reklamy Ads By Google

Zanim zaczniesz przygotowywać żurek wielkanocny, przeczytaj cały przepis, opis, który zawiera cenne wskazówki oraz zapoznaj się z tabelą wartości odżywczych.

Składniki

  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 500 ml zakwasu żytniego do żurku
  • 200 g kiełbasy białej surowej lub parzonej
  • 200 g boczku surowego wędzonego
  • 3 łyżki śmietanki 30%

Przyprawy:

Reklamy Ads By Google

  • 1 rozgniecione ziarno ziela angielskiego
  • 1 liść laurowy
  • ząbek czosnku
  • 1/4 łyżeczki soli
  • łyżeczka majeranku
Zobacz inne przepisy z: , , , , , , , , ,

Przelicznik kulinarny

Przepis na żurek wielkanocny

Żurek wielkanocny najlepiej przygotować z wcześniej przygotowanego bulionu warzywnego. Wówczas w dniu szykowania żurku przygotujemy go już błyskawicznie.

Reklamy Ads By Google

  1. Boczek kroimy w paski, a kiełbasę w plasterki. Jeśli używasz kiełbasy białej surowej, najpierw podgotuj ją w wywarze warzywnym. (Wystarczy około 3 — 4 minut.) Następnie wyjmij ją, ostudź i pokrój w plasterki.
  2. Boczek podsmażamy kilka minut na patelni. Następnie dodajemy kiełbasę i smażymy całość jeszcze kilka minut. W tym samym czasie wywar warzywny wlewamy do średniego garnka i podgrzewamy do zagotowania.
  3. Reklamy Ads By Google
  4. Całą zawartość patelni przekładamy do gotującego się bulionu warzywnego i gotujemy około 5 minut.
  5. Dodajemy do zupy zakwas na żurek. Zakwas trzeba wcześniej zamieszać, by przelać do zupy całą zawartość.
  6. Reklamy Ads By Google
  7. Rozgniatamy w moździerzu wszystkie przyprawy i dodajemy do zupy.
  8. Zupę doprowadzamy do wrzenia ciągle ją mieszając. Żurek wielkanocny powoli zacznie gęstnieć. Wystarczy kilka minut gotowania.
  9. Reklamy Ads By Google
  10. Na koniec dodajemy 3 łyżki śmietanki słodkiej 30% — takiej śmietanki nie trzeba wcześniej zaprawiać / hartować. Możesz też użyć kwaśnej śmietany, jednak taką trzeba będzie zahartować, aby się nie zważyła. Smacznego!
  11. Reklamy Ads By Google

Żurek wielkanocny możemy podawać z połówkami jajek kurzych lub całymi przepiórczymi. Zobacz jak ugotować jajka na twardo.

Żurek wielkanocny warto wzbogacić również o ciemne pieczywo, pieczone w tradycyjny sposób na zakwasie. Natomiast smak żurku możemy podkręcić dodając tarty chrzan, czy też ząbek czosnku pokrojony w plasterki.

Tabela wartości odżywczych

Wartości odżywcze dla całego przepisu

Składnik Kalorie (kcal) Białko (g) Tłuszcz (g) Węglowodany (g) Błonnik (g)
Całkowite wartości odżywcze 1862 105.72 149.52 29.7 5.22

Wartości odżywcze na 1 z 6 porcji

Składnik Kalorie (kcal) Białko (g) Tłuszcz (g) Węglowodany (g) Błonnik (g)
Wartości odżywcze na porcję 310 17.62 24.92 4.95 0.87

Wartości odżywcze zostały obliczone na podstawie składników użytych w przepisie na żurek wielkanocny. Rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić w zależności od dokładnych rozmiarów porcji, specyficznych składników i modyfikacji przepisu.

Szacunkowe wartości odżywcze składników na 100 g

Składnik Kalorie (kcal) Białko (g) Tłuszcz (g) Węglowodany (g) Błonnik (g)
Bulion warzywny 5 0,2 0,2 0,5 0,1
Zakwas żytni do żurku 15 0,5 0 3,5 0,8
Kiełbasa biała surowa/parzona 260 13 22 1 0
Boczek surowy wędzony 541 37 45 1,5 0
Śmietanka 30% 292 2,4 30 3 0

Zdrowe odżywianie oraz pilnowanie balansu kalorycznego są kluczowymi elementy utrzymania dobrego stanu zdrowia, a także osiągania i zachowania optymalnej masy ciała. Istotne jest, aby podejście do tematu kaloryczności posiłków było świadome i poprzedzone odpowiednią wiedzą. Co oznacza nie tylko liczenie kalorii, ale także zwracanie uwagi na jakość spożywanych pokarmów oraz ich wpływ na organizm. Najważniejsze w zdrowym odżywianiu jest, aby zachować różnorodną i zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze i makroelementy.

Oceń ten przepis!
0 / 5 Średnia: 4.84

Twoja ocena:

Reklamy Ads By Google
1 osoba ogląda ten przepis
Szefpoleca

Szefpoleca

Jestem szefem w swojej kuchni - gotowanie to moja największa pasja. Z ogromną przyjemnością oddaję się sztuce kulinarnej, uwielbiając zarówno proces tworzenia wykwintnych dań, jak i samą radość z jedzenia. W moim repertuarze znajdziesz zarówno tradycyjne przepisy, które odświeżam i wzbogacam o odrobinę nowoczesności, jak i własne, unikalne kreacje kucharskie. Dzięki mojemu podejściu, moje dania to harmonijne połączenie bogactwa smaków i aromatów, które zachwycają podniebienia, a jednocześnie nie wymagają od kucharza nieprzyzwoitego wysiłku. Kocham dzielić się tymi doświadczeniami kulinarnymi, inspirując innych do odkrywania radości płynącej z gotowania i wspólnego celebrowania posiłków.

Artykuły: 422
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter kulinarny

Bądź na bieżąco – wysyłamy sezonowe przepisy i porady

Zapisz się na jedyny taki w sieci kulinarny newsletter i dołącz do 2719 zadowolonych czytelników. Szefpoleca.pl to ciągle rosnąca baza artykułów i przepisów na dania z całego świata. Każdego dnia tworzymy blog kulinarny z pasją dla osób, które kochają gotowanie i pieczenia tak jak my! Już dziś dołącz do nas :)