Na skróty
Zupa gulaszowa to moje jedno z ulubionych jesienno-zimowych dań. Jest bardzo sycąca i rozgrzewająca. Warto przygotować wiec ją z dużą porcją mięsa, ziemniaków, marchewki, papryki i innych warzyw, aby wzmocnić swój organizm w okresie zimowym. Połączenie dużej ilości mięsa, warzyw i przypraw, w szczególności papryki, cebuli i czosnku sprawia, że zupa gulaszowa sprawdza się świetnie w chłodniejsze dni.
Dzisiaj dzielę się z Wami swoim ulubionym przepisem na zupę gulaszową, którą ja przygotowuję w jednym garnku z domowych składników. Moja zupa gulaszowa to przepis babci, który może liczyć sobie nawet 100 lat!
Zupa gulaszowa nadaję się świetnie do przechowywania w lodówce. Można ją przygotować wcześniej i podawać przez nawet przez 2 — 3 dni. Często nazywam ją magiczną zupą, ponieważ, z każdym dniem nabiera coraz wyraźniejszego smaku i aromatu. Wszystko za sprawą wywaru, który się tworzy podczas gotowania, aby następnie coraz głębiej wnikać w składniki, tym samym podkreślając ich smak.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis zupa gulaszowa, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 500 g szynki wieprzowej
- 500 g łopatki wołowej
- 3 średnie ziemniaki
- 2 marchewki
- papryka czerwona (może być żółta lub zielona)
- duża cebula
- korzeń pietruszki
- 4 ząbki czosnku
- 400 g passaty lub puszka pomidorów krojonych
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- łyżka słodkiej papryki
- łyżeczka soli
- łyżeczka tymianku i oregano
- pół łyżeczki pieprzu i ostrej papryki
Zupa gulaszowa — przepis
- Mięso myjemy pod zimną, bieżącą wodą. Następnie osuszamy ręcznikiem papierowym i kroimy na małe kawałki lub takie jakie będą dla Ciebie odpowiednie. Ja zazwyczaj kroję w nieregularne trójkąty 😉
- Mięso możemy podsmażyć w garnku w którym będziemy gotować zupę, ale możesz zrobić to na osobnej patelni, tak jak Ci wygodnie.
- Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy, następnie podsmażamy na oliwie z oliwek. Kiedy cebula i czosnek się zacznie rumienić dodajemy pokrojone w kostkę mięso i podsmażamy na najszybszym ogniu przez około 5 minut. Następnie zdejmujemy z ognia i przekładamy na talerz lub do miseczki, ponieważ garnek będzie nam potrzebny do przygotowania warzyw.
- Marchew i pietruszkę najlepiej obrać i pokroić w plasterki w trakcie smażenia mięsa na gulasz. Paprykę również możemy tak przygotować, oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy na małe paseczki — kawałeczki.
- Warzywa smażymy przez około 10 minut na najszybszym ogniu. Następnie dodajemy mięso razem z sosem oraz dolewamy szklankę wody lub bulionu. Sama woda będzie wystarczająca, jednak jeśli chcesz wytworzyć jeszcze lepszy aromat dolej bulionu.
- Dodajemy przyprawy — łyżka słodkiej papryki, po łyżeczce soli, tymianku i oregano, po pół łyżeczki pieprzu i ostrej papryki. Całość dokładnie mieszamy. Następnie przykrywamy garnek, doprowadzamy do zagotowania i gotujemy naszą zupę gulaszową na wolnym ogniu przez około 90 minut. Co jakiś czas mieszamy, aby nam się spód nie przykleił.
- Następnie dodajemy 400 g passaty pomidorowej lub puszkę pomidorów oraz trzy łyżki koncentratu pomidorowego. W sezonie używam świeżych pomidorów, wystarczy sparzyć pomidory malinowe, obrać ze skórki i pokroić w mniejsze cząstki i pozbyć się gniazd nasiennych.
- Następnie do zupy gulaszowej dodajemy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Dokładnie mieszamy zupę, przykrywamy pokrywką i gotujemy do momentu, aż ziemniaki będą miękkie. Zazwyczaj w zależności od odmiany ziemniaków jest to od 20 do 30 minut.
Niewątpliwie zupa gulaszowa to świetne połączenie wartości odżywczych z wyjątkowym smakiem i aromatem. Jednak ja czasami dla przełamania smaku dodaję, już na talerzu łyżeczkę kwaśnej śmietany. Warto spróbować. Smacznego!