Na skróty
Wypróbuj domowy rosół z indyka! Klasyczny rosół podbija kubki smakowe wielu osób. Ten aromatyczny wywar z mięsa i warzyw nie tylko błyskawicznie rozgrzewa, ale również uzupełnia braki składników odżywczych. Kiedyś był pozycją obowiązkową na wzmocnienie dla osłabionych z powodu infekcji dróg oddechowych. Niektórzy też nie wyobrażają sobie bez niego niedzielnego obiadu. Poza tym jest wyjątkowo łatwy w przygotowaniu i w zasadzie każdy może go ugotować bez względu na swoje umiejętności kulinarne. Czasami jednak warto poeksperymentować ze składnikami i niekoniecznie bazą rosołu musi być mięso z kurczaka i wołowina.
Domowy rosół z indyka, czyli odświeżony przepis na tradycyjne danie
Teoretycznie zmienia się niewiele, ponieważ i w tej wersji pojawia się mięso, warzywa korzeniowe i przyprawy. Pomimo to rosół okazuje się zupełnie inny, właśnie z powodu indyka i jego dość wyrazistego, ale bardziej delikatnego smaku. Właśnie dlatego wiele osób preferuje mięso z indyka, które ponadto charakteryzuje się niewielką zawartością tłuszczu. Dzięki temu rosołem ugotowanym na bazie indyka z marchewkami, korzeniem pietruszki, selerem, porem i lubczykiem zachwycają się osoby będące na diecie i ceniące sobie dania lekkostrawne, dla których tradycyjny przepis okazuje się zbyt tłusty.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis rosół z indyka, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki:
- porcja rosołowa z indyka (ja zazwyczaj dodaję skrzydełka z indyka, szyje z indyka kawałki udka lub korpusu)
- 2 średnie marchewki
- średnia pietruszka
- pół małego selera
- łodyga małego pora
- łodyga selera naciowego
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
- natki pietruszki
- natka lubczyku
- 2 łyżeczki soli
- 1/3 łyżeczki pieprzu
- jasny sos sojowy (opcjonalnie)
Przepis na domowy rosół z indyka
- W pierwszej kolejności myjemy i oczyszczamy mięso z indyka, następnie wkładamy do garnka, dodajemy 1 łyżeczkę soli i zalewamy zimną wodą. Mięso odstawiamy na co najmniej na pół godziny.
- W tym czasie przygotowujemy warzywa, wszystkie myjemy i obieramy — Nie kroimy, warzywa będziemy dodawać w całości.
- Następnie wylewamy wodę z płukanki, zalewamy 2,5 litrami świeżej zimnej wody, dodajemy łyżeczkę soli i doprowadzamy do zagotowania. Koniecznie podczas gotowania łyżką cedzakową lub sitkiem zbieramy szumowiny, aby rosół z indyka był po ugotowaniu klarowny.
- Wywar z indyka gotujemy na wolnym ogniu przez 90 minut. Pod koniec gotowania czosnek oraz nieobraną cebulę przecinamy na pół i opalamy nad palnikiem gazowym do momentu, aż się trochę przypalą.
- Następnie do wywaru dodajemy ziele angielskie, liście laurowe oraz wszystkie warzywa razem z opaloną cebulą i czosnkiem. Rosół z indyka gotujemy jeszcze pod przykryciem na wolnym ogniu przez 50 minut.
- Następnie 15 minut przed końcem gotowania dodajemy łodygę selera naciowego oraz jedną łyżkę oliwy z oliwek.
- Kiedy domowy rosół z indyka będzie już gotowy, wyjmujemy wszystko, części mięsne oddzielnie, a warzywa oddzielnie. Niepotrzebne składniki, jak nać selera wyrzucamy.
- Następnie pozostałą część rosołu przecedzamy przez drobne sitko pilnując przy tym, aby osad z dna po gotowaniu pozostał w poprzednim garnku. W taki sposób powstanie klarowny wywar rosołowy.
- Dodajemy posiekaną natkę pietruszki, lubczyku oraz opcjonalnie dwie łyżki sosu sojowego. Doprawiamy solą i pieprzem ziołowym do smaku. Smacznego!
Domowy rosół z indyka podajemy z makaronem przygotowanym wcześniej.
Zobacz również: Domowy rosół na skrzydełkach