Pierogi z kapustą i grzybami

Reklamy Ads By Google

Pierogi z kapustą i grzybami to bez wątpienia jedno z najbardziej tradycyjnych dań na Wigilię. Tradycyjnie pyszne pierogi pojawiają się chyba na każdym świątecznym stole i bez wyjątków każdy zna ich wspaniały smak. Mój przepis na pierogi wigilijne to połącznie prostych składników w starannie dobranej kompozycji smaków, dzięki czemu tworzą niezastąpiony smak tradycji.

Tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami najczęściej szykuję się dużo wcześniej i rzadko trafiają na stół wigilijny prosto z wody. Najczęściej wynika to z tego, że mamy do przygotowania dużo innych tradycyjnych potraw wigilijnych. Moje pierogi nadają się idealnie do przygotowania wcześniej, następnie do podsmażenia na rumiano lub lekkiego podgrzania i podania z okraszoną cebulką podsmażoną na oleju.

Reklamy Ads By Google

Zanim zaczniesz przygotowywać przepis pierogi z kapustą i grzybami, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.

Składniki

Składniki na farsz z kapusty i grzybów:

Reklamy Ads By Google

  • 700 g kapusty kiszonej
  • 60 g suszonych grzybów
  • 300 g cebuli
  • 3 łyżki oleju
  • 2 łyżki masła
  • łyżeczka cukru
  • pół łyżeczki pieprzu
  • 3 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego

Składniki na ciasto:

  • 600 g mąki pszennej poznańskiej typ 500 (około 4 szklanki)
  • 350 ml gorącej wody (około 1,5 szklanki)
  • 2 łyżki masła
  • łyżeczka soli
Zobacz inne przepisy z: , , , , , , , , , ,

Przepis na pierogi z kapustą i grzybami

  1. Grzyby płuczemy, następnie przekładamy do niedużego garnka i zalewamy zimną wodą. Garnek przykrywamy i pozostawiamy na co najmniej parę godzin, a najlepiej na całą noc, w ten czas grzyby wchłoną część wody i zmiękną.
  2. Wodę z moczenia grzybów przelewamy do szklanki, będzie nam potrzebna do gotowania farszu. Odsączone grzybki kroimy w cienkie paseczki, następnie siekamy jeszcze drobniej.
  3. Reklamy Ads By Google
  4. Obieramy cebulę i drobno szatkujemy, następnie podsmażamy ją na wolnym ogniu na rozgrzanym oleju przez około 10 minut. Pod koniec smażenia dodajemy dwie łyżki masła i poszatkowane grzyby, mieszamy i smażymy całość jeszcze 2 — 3 minuty.
  5. W tym samym czasie co smażymy cebulkę, płuczemy kapustę w zimnej wodzie, następnie dokładnie odciskamy. Odciśniętą kapustę siekamy nożem i wkładamy do dużego garnka. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz cukier. Następnie dodajemy wodę z moczenia grzybów i pół szklanki świeżej wody. Dodajemy podsmażoną cebulkę z grzybami i dokładnie mieszamy całość.
  6. Reklamy Ads By Google
  7. Garnek zakrywamy, doprowadzamy do zagotowania i gotujemy przez około 60 minut co jakiś czas mieszając. Następnie zdejmujemy pokrywkę i odparowujemy reszki wody smażąc farsz na pierogi z kapustą i grzybami przez około 20 minut. Gotowy farsz pozostawiamy do całkowitego przestygnięcia.
  8. Kiedy farsz stygnie przystępujemy do przygotowania ciasta na pierogi z kapustą i grzybami. Do dużej miski wsypujemy mąkę, dodajemy sól i gorącą wodę z rozpuszczonym masłem w środku. Ciasto mieszamy drewnianą łyżką do połączenia składników po czym przystępujemy do wyrabiania ręcznego. Woda użyta do ciasta powinna być na tyle gorąca, aby ciasto podczas wyrabiania było ciepłe, ale nie parzyło w dłonie.
  9. Reklamy Ads By Google
  10. Gotowe ciasto na pierogi zawijamy w folię spożywczą i pozostawiamy do leżakowania na 30 minut. Ciasto po leżakowaniu dzielimy na 3 części, dwie przykrywamy wilgotną ściereczką, z jednej formujemy kulę gotową do wałkowania. Następnie podsypujemy mąką i wałkujemy na cienki placek. Ciasto na pierogi może być trochę klejące, ale takie właśnie powinno być. Po podsypaniu mąką będzie idealne do wałkowania i wykrawania krążków na pierogi.
  11. Wykrawamy z ciasta kółka, następnie każdą sztukę dodatkowo rozciągamy jeszcze lekko w dłoniach i nakładamy na środek farsz z kapusty i grzybów. W każdym pierogu powinna się zmieścić pełna łyżeczka farszu. Następnie pierogi składamy na pół i sklejamy brzegi. Falbanki wykonujemy dwoma palcami łapiąc za brzeg i lekko odchylając brzeg raz za razem w jednym kierunku.
  12. Reklamy Ads By Google
  13. Prawie gotowe pierogi z kapustą i grzybami odkładamy w odstępach na brzeg stolnicy podsypany mąką. Aby pierogi nie schły w oczekiwaniu na gotowanie przykryj je wilgotną ściereczką.
  14. Po ulepieniu wszystkich pierogów z pierwszej części ciasta gotujemy je w dużym garnku, w osolonej wodzie, w partiach do 15 sztuk. Pierogi wkładamy do gotującej się wody i gotujemy do momentu wypłynięcia na powierzchnię + około 2 minuty. Gotowe pierogi podczas wyławiania odsączamy z nadmiaru wody, następnie układamy na talerzu w taki sposób aby się nie dotykały nawzajem. Tak samo przygotowujemy kolejne porcje ciasta.
  15. Reklamy Ads By Google

Jak mrozić pierogi z kapustą i grzybami?

Gotowe pierogi możemy zamrozić dopiero po ich całkowitym przestygnięciu i wstępnym schłodzeniu w lodówce. Pierogi najlepiej mrozić w woreczkach w porcjach po 10 — 12 sztuk.

Reklamy Ads By Google

Zobacz również: Pierogi z mięsem i szpinakiem

Oceń ten przepis!
0 / 5 Średnia: 4.9

Twoja ocena:

3 osoby ogląda ten przepis
Szefpoleca

Szefpoleca

Jestem szefem w swojej kuchni - gotowanie to moja największa pasja. Z ogromną przyjemnością oddaję się sztuce kulinarnej, uwielbiając zarówno proces tworzenia wykwintnych dań, jak i samą radość z jedzenia. W moim repertuarze znajdziesz zarówno tradycyjne przepisy, które odświeżam i wzbogacam o odrobinę nowoczesności, jak i własne, unikalne kreacje kucharskie. Dzięki mojemu podejściu, moje dania to harmonijne połączenie bogactwa smaków i aromatów, które zachwycają podniebienia, a jednocześnie nie wymagają od kucharza nieprzyzwoitego wysiłku. Kocham dzielić się tymi doświadczeniami kulinarnymi, inspirując innych do odkrywania radości płynącej z gotowania i wspólnego celebrowania posiłków.

Artykuły: 433
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter kulinarny

Bądź na bieżąco – wysyłamy sezonowe przepisy i porady

Zapisz się na jedyny taki w sieci kulinarny newsletter i dołącz do 2719 zadowolonych czytelników. Szefpoleca.pl to ciągle rosnąca baza artykułów i przepisów na dania z całego świata. Każdego dnia tworzymy blog kulinarny z pasją dla osób, które kochają gotowanie i pieczenia tak jak my! Już dziś dołącz do nas :)