Reklamy Ads By Google

Przepis jest odpowiedni dla diety:

Kartacze lub cepliny. Niezależnie od nazewnictwa, które w różnych częściach polski będzie miało swój regionalny wydźwięk, to nadziewane mięsem mielonym pyzy ziemniaczane. Jest to potrawa regionalna typowa dla północno-wschodniej Polski, a w szczególności Podlasia, Suwalszczyzny i Mazur. Kartacze są również bardzo popularne także na Litwie, gdzie nazywane są didžkukuliai.

Nazewnictwo kartacz odnosi się do rodzaju pocisku artyleryjskiego, który był używany od XV, co zresztą przypomina swoim owalnym kształtem. Tak zwaną formę pocisku. Natomiast nazwa cepelin prawdopodobnie pochodzi zaś od Zeppelina, czyli sterowca skonstruowanego w pierwszej połowie XX wieku przez Ferdinanda von Zeppelina. Co jak powszechnie wiadomo, ma również owalny kształt. Pokusiłbym się o nazwanie ich jeszcze polską kinder niespodzianką. Ponieważ cepliny możemy przygotować nie tylko z mięsem mielonym. Doskonale wyjdą również z serem biały, a także mozzarellą i szpinakiem!

Reklamy Ads By Google

Jakie ziemniaki do kartaczy?

Cepeliny z mięsem najlepiej jest szykować z ziemniaków z kategorii C, czyli z ziemniaków sypkich, mączystych. Takich, które zawierają dużo skrobi, a mało wody. Odmiany ziemniaków idealnie nadających się do przygotowania kartaczy to agnes, omega, finezja, gracja czy hinga. Jeśli nie masz w swojej kuchni odmian z kategorii C lub nie wiesz, jaką masz odmianę, to wystarczy, że do starych i dobrze odciśniętych ziemniaków dołożysz dodatkową porcję mąki ziemniaczanej.

Zanim zaczniesz przygotowywać przepis kartacze, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.

Reklamy Ads By Google

Składniki

  • około 2 kg surowych ziemniaków
  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 500 g mielonego mięsa wieprzowego
  • 2 cebule
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • łyżeczka soli
  • łyżeczka majeranku
  • pół łyżeczki pieprzu czarnego
Zobacz inne przepisy z: , , , , , ,

Przepis na kartacze

  1. W pierwszej kolejności wyrabiamy mięso mielone z przyprawami, dodajemy obrane i drobno posiekane cebule. Mięso powinno być dokładnie wyrobione, jednak jeśli jest zbyt gęste, możesz dodać kilka łyżek ziemnej wody.
  2. Ciasto na kartacze wyrabiamy z połączenia ziemniaków surowych z gotowanymi. Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie, następnie dokładnie odcedzamy i przeciskamy przez praskę, gotowe pozostawiamy do przestygnięcia.
  3. Reklamy Ads By Google
  4. Pozostałą część ziemniaków obieramy i trzemy na tarce na drobnych oczkach. Następnie dokładnie odciskamy tarte ziemniaki, a w wodę po odciśnięciu pozostawiamy do odstania. Na dnie naczynia powinna odstać się skrobia ziemniaczana, którą należy dodać do ciasta na kartacze, a wodę wylać.
  5. Następnie w dużej misce dokładnie mieszamy ugotowane ziemniaki z tartymi oraz dwiema łyżkami mąki ziemniaczanej. Masa ziemniaczana powinna być zwarta i gęsta, aby można było formować z niej dowolny kształt klusek. Formujemy pierwszą kluskę i gotujemy ją w osolonej wodzie na próbę, jeśli się nie rozpada, nie trzeba już dodawać mąki ziemniaczanej.
  6. Reklamy Ads By Google
  7. Nabieramy dwie łyżki masy ziemniaczanej, formujemy kulę, następnie spłaszczamy ją na placek wielkości dłoni i nakładamy na środek łyżkę surowego farszu mięsnego. Kluskę zamykamy, formując ją na kształt wydłużonego jajka. W taki sposób formujemy wszystkie kartacze.
  8. W szerokim garnku zagotowujemy osoloną wodę, następnie na gotujący się wrzątek wkładamy cepliny, po kilka jednocześnie, ale tak aby się nie posklejały w trakcie wkładania. Kartacze gotujemy przez około 15 minut do momentu wypłynięcia na powierzchnię. Moc kuchenki należy ustawić tak, aby woda cały czas się lekko gotowała. Kluski wyławiamy łyżką cedzakową i odkładamy na suchy talerz w ostępach, aby się nie posklejały.
  9. Reklamy Ads By Google

Kartacze możesz podawać z zarumienionymi skwarkami i dobrano siekaną cebulką. Zamiast okrasy, świetnie sprawdzą się również sosy śmietanowe. A jeśli cepliny nie zostaną zjedzone zaraz po ugotowaniu, to dnia następnego możesz podzielić je na mniejsze kawałki i podsmażać na dobrze rozgrzanej patelni.

Zobacz również: Prawdziwe kluski śląskie – tradycyjny przepis

Reklamy Ads By Google

Oceń ten przepis!
0 / 5 Średnia: 4.83

Twoja ocena:

1 osoba ogląda ten przepis
Szefpoleca

Szefpoleca

Jestem szefem w swojej kuchni - gotowanie to moja największa pasja. Z ogromną przyjemnością oddaję się sztuce kulinarnej, uwielbiając zarówno proces tworzenia wykwintnych dań, jak i samą radość z jedzenia. W moim repertuarze znajdziesz zarówno tradycyjne przepisy, które odświeżam i wzbogacam o odrobinę nowoczesności, jak i własne, unikalne kreacje kucharskie. Dzięki mojemu podejściu, moje dania to harmonijne połączenie bogactwa smaków i aromatów, które zachwycają podniebienia, a jednocześnie nie wymagają od kucharza nieprzyzwoitego wysiłku. Kocham dzielić się tymi doświadczeniami kulinarnymi, inspirując innych do odkrywania radości płynącej z gotowania i wspólnego celebrowania posiłków.

Artykuły: 422
Obserwuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter kulinarny

Bądź na bieżąco – wysyłamy sezonowe przepisy i porady

Zapisz się na jedyny taki w sieci kulinarny newsletter i dołącz do 2719 zadowolonych czytelników. Szefpoleca.pl to ciągle rosnąca baza artykułów i przepisów na dania z całego świata. Każdego dnia tworzymy blog kulinarny z pasją dla osób, które kochają gotowanie i pieczenia tak jak my! Już dziś dołącz do nas :)