
Jedną z najbardziej lubianych potraw i to zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych są tradycyjne gołąbki w sosie pomidorowym. Co ciekawe, przepis na gołąbki pojawia się w wielu kuchniach narodowych państw Europy Wschodniej i Środkowej. Jeżeli farsz z mięsa i ryżu zostaje owinięty w liście winogron, to tego typu potrawa okazuje się niezwykle charakterystyczna dla Grecji, Turcji czy państw bałkańskich. Jednak najbardziej klasyczne są oczywiście gołąbki przyrządzane z liści kapusty białej, w które zawija się wcześniej przygotowane nadzienie wykonane z ryżu i mielonego mięsa wieprzowego.
Gołąbki tradycyjne i nie tylko
Warto też podkreślić, że zdarzają się wersje tej potrawy z kaszą zamiast ryżu. Na Podhalu można zatem spróbować gołąbków z kaszy gryczanej i grzybów. Niektórzy jeszcze bardziej eksperymentują i mięso zastępują soczewicą albo przyrządzają lekko słodkie danie z farszem z kaszy jaglanej i rodzynek. Każda z tych wersji ma swoje walory smakowe i zapachowe, ale wiele osób uważa, że nic nie dorówna klasycznym gołąbkom z mięsa wieprzowego i ryżu, które podaje się polane aromatycznym sosem pomidorowym.
Składniki:
- duża kapusta
- pół kg mielonego mięsa wieprzowego
- sól i pieprz
- 2 ząbki czosnku
- 2 jajka
- 100 g ryżu
- 6 liści laurowych
- 6 ziaren ziela angielskiego
Składniki na sos pomidorowy
- 500 g pasaty
- natka pietruszki
- łyżka śmietany 18%
- oregano suszone
- sól i pieprz
Jak przygotować gołąbki?
- Mielone mięso włóż do większej miski. Ugotuj ryż al dente, przepłucz zimną wodą na sicie, ostudź i dodaj do mięsa.
- Dodaj do mięsa jajko oraz przyprawy: pieprz, sól, przeciśnięty czosnek. Wszystko wymieszaj i dobrze wyrób dłonią i odstaw do lodówki.
- Wytnij głąb ze środka kapusty, następnie włóż ją do dużego garnka z wrzątkiem (wyciętą stroną do dołu). Gotuj na małym ogniu, aż liście zaczną lekko odstawać. Przekręć kapustę, odetnij ostrym nożem 4 liście, delikatnie wyjmij je z wrzątku, następnie ponownie przekręć kapustę wyciętą stroną do dołu. Czynność tę powtarzaj, aż do uzyskania 12 całych liści. Od zewnętrznej strony Odetnij delikatnie zgrubienia z każdego liścia.
- Po ugotowaniu kapusty nie wylewaj wywaru, ponieważ jeszcze się przyda.
- Uformuj 12 niewielkich podłużnych kotletów. Następnie nałóż przygotowane porcję mięsa na spodnią część liścia.
- Gołąbki zawijamy podobnie jak krokiety – najpierw założyć liść na mięso z jednej strony, później złożyć boki do środka, następnie zwinąć jak najciaśniej do końca pozostałą część liścia
- Dno dużego i szerokiego garnka wyłóż kilkoma liśćmi kapusty (np. takimi, które się porwały, lub zostały z główki). Na wierz ułóż delikatnie gołąbki. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie i zalej całość wywarem, który uzyskaliśmy po ugotowaniu kapusty. Przykryj gołąbki wolnymi liśćmi. Gotuj na wolnym ogniu, pod przykryciem przez około 45 — 60 minut, aż kapusta będzie miękka.
- Po ugotowaniu gołąbków, wywar przelej do innego garnka. Dodaj pasatę oraz przyprawy. Całość zagotuj, od czasu do czasu mieszając. Dodaj posiekaną natkę pietruszki, dopraw solą, pieprzem i cukrem do smaku. Gotuj jeszcze chwilę, następnie dodaj odrobinę śmietany. Pamiętaj aby ją zahartować!
- Do podania gołąbków możesz użyć pieczywa, lub ziemniaków posypanych świeżym koperkiem. Smacznego!