Jak zorganizować przyjęcie Baby Shower?

Jak zorganizować przyjęcie Baby Shower?
Jak zorganizować przyjęcie Baby Shower?

Twoja przyjaciółka, siostra lub inna bliska osoba spodziewa się w najbliższym czasie dziecka? To doskonały czas, by zorganizować dla niej tzw. Baby shower. Czym wyróżnia się takie przyjęcie? Jak je zorganizować i kogo zaprosić? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Czym jest Baby Shower?

Jest to nic innego jak przyjęcie dla dziecka oraz przyszłej mamy. Zwyczaj ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i z pewnością każda z nas zetknęła się już z nim nie raz podczas oglądania amerykańskich komedii romantycznych. W Polsce organizowanie tego typu imprez staje się również coraz bardziej popularne. Sama nazwa wydarzenia oznacza w dosłownym tłumaczeniu ‘dziecięcy prysznic’ i prawdopodobnie oznacza prysznic prezentów, którymi obdarowywana jest podczas spotkania przyszła mama. Nie chodzi jednak o kosztowne podarunki, lecz o wpólne skompletowanie części wyprawki. Tradycyjnie impreza ta była przeznaczona głównie dla kobiet, ale obecnie uczestniczą w niej wszyscy najbliżsi.

Jak zorganizować wydarzenie?

Ponieważ głównym punktem Baby Shower jest dawanie prezentów młodej mamie oraz dzidziusiowi, trudno, by ona sama wydawała tego typu przyjęcie. Obowiązek ten zazwyczaj spoczywa na najbliższych kobietach z jej otoczenia, takich jak przyjaciółki czy siostry. Z uwagi na to, że w Polsce zwyczaj ten nie ma długoletniej tradycji, niekiedy przyszła mama sama musi wyjść z inicjatywą.
Na wspomnianych wcześniej filmach możemy obserwować huczne przyjęcia odbywające się w ogrodzie. Jednak pora roku nie zawsze pozwoli nam na tego typu świętowanie. Jeżeli organizowany przez nas Baby Shower będzie musiał odbyć się zimą lub jesienią, nie martwmy się za bardzo. W takim przypadku dobrym pomysłem będzie wynajęcie lokalu, co wiąże się niestety z większymi kosztami, którymi mogą jednak podzielić się organizatorki, jeżeli jest ich dużo. Innym rozwiązaniem jest zaproszenie mniejszej ilości osób i zdecydowanie się na skromniejszą imprezę w mieszkaniu.

Kiedy zorganizować Baby Shower?

Data wydarzenia zależy oczywiście w pełni od przyszłej mamy i jej najbliższych i to właśnie tymi wyznacznikami należy się kierować przy jej wyborze. Należy jednak przyznać, że im bliżej końca ciąży, tym prezenty mogą być bardziej sprecyzowane. Niektóre mamy decydują się jednak niekiedy na ogłoszenie płci dziecka właśnie podczas tego typu wydarzenia. Pomimo, że Amerykanki czy Angielki potrafią uczestniczyć nawet w kilku imprezach Baby Shower podczas jednej ciąży, wiele Polek często przyznaje, że nie czułoby się w pełni komfortowo podczas takiego wydarzenia, dopóki dziecko nie przyjdzie na świat. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować uroczystość już po porodzie. Należy przede wszystkim pamiętać o samopoczuciu i stanie młodej mamy, gdyż to ona jest przecież najważniejsza podczas spotkania.

Jakie atrakcje zapewnić podczas imprezy Baby Shower?

Baby shower to bez wątpienia impreza tematyczna, dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o wszelkie szczegóły, które nadadzą odpowiedni klimat. To w co warto się wyposażyć to przede wszystkim okazyjne balony i banery wskazujące na okazję, z jakiej wyprawiane jest przyjęcie. Oczywiście nie może zabraknąć również jedzenia, które jest podstawą spotkań. Poza ciastami, sałatkami i innymi drobnymi przekąskami warto zadbać o odpowiedni tort, który będzie zwieńczeniem popołudnia. Napoje powinny być oczywiście jedynie bezalkoholowe.
Ponieważ na Baby Shower często przychodzi duża ilość młodych matek i kobiet w ciąży należy zapewnić im jak największy komfort, dzięki odpowiednim gadżetom, takim jak wygodne pufy czy poduszki do karmienia. Jeżeli spodziewamy się dużej ilości małych dzieci dobrym pomysłem będzie zapewnienie im odpowiednich atrakcji np. poprzez wynajęcie animatorów, co pozwoli mamom na pełne uczestniczenie w zabawie.
Jedną z popularniejszych gier, z którymi można spotkać się podczas Baby Shower jest wspólne wybieranie imienia dla dziecka, dekorowanie body przez gości czy imitowanie ciąży przez osoby w niej niebędące poprzez wkładanie balona pod bluzkę i np. granie w Twistera. W tej konkurencji przyszłej mamie przypada honorowe miejsce w jury.

Jak sami możemy zaobserwować Baby Shower wiąże się przede wszystkim z dobrą zabawą, kompletowaniem wyprawki dla maluszka i wspieraniem przyszłej mamy. Podejmując się organizacji takiej imprezy nie powinniśmy przykładać dużej wagi do tradycji zza oceanu. Możemy dowolnie ją modyfikować, tak aby była ona jak najlepiej dostosowana do naszych potrzeb. To, co liczy się przecież najbardziej to zabawa oraz spotkania w bliskim gronie.

Posted by
Szefpoleca

Cześć! Jestem Mateusz i prowadzę blog kulinarny szefpoleca.pl. Jeżeli szukasz sprawdzonych pomysłów na śniadanie, obiad, desery czy kolację to właśnie takie znajdziesz na moim blogu. Jeśli uwielbiasz dobre jedzenie tak jak ja, to obserwuj mój blog — tego tutaj nie zabraknie! Chcesz się ze mną skontaktować? Zobacz zakładkę Współpraca

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Znasz ten przepis? Podziel się wrażeniami, dodaj opinię!x