Jak napisać CV? Sprawdź wzór dobrze napisanego CV

Jak napisać CV? Sprawdź wzór dobrze napisanego CV
Jak napisać CV? Sprawdź wzór dobrze napisanego CV

Jak napisać dobre CV, aby z sukcesem zdobyć wymarzoną pracę? Jak pokierować rozwój kariery zawodowej, aby sięgnąć po najlepsze oferty pracy? Te pytania zadają sobie wszyscy kandydaci, którzy stają na starcie w wyścigu po upragnione stanowisko. Jednak jak każde przedsięwzięcie zaczyna się od pierwszego kroku, tak samo jest ze zmianą lub poszukiwaniem nowej pracy. Zanim dojdzie do spotkania i możliwość zaprezentowania swojej kandydatury osobiście konieczne jest przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. O tym, od czego zacząć i jak napisać dobre CV, dowiesz się, sprawdzając 7 kroków do doskonałego arsenału dokumentów aplikacyjnych.

1. Sprawdź oferty pracy

Przygotowanie dobrego i przede wszystkim skutecznego CV warto rozpocząć od researchu ofert pracy z interesującej nas specjalizacji. Szczególną uwagę zwróć na wymagania stawiane przez pracodawców – które z nich spełniasz, jakie kompetencje mogą być Twoim atutem, nad czym warto pracować, żeby rozwijać się w danej dziedzinie. Najlepiej będzie, jeśli zanotujesz najważniejsze kompetencje wymagane przez pracodawców na Twoje stanowisko. Pozwoli to lepiej zoptymalizować treść, którą wstawisz w CV.

2. Ułóż plan

Zanim przystąpisz do pisania CV, zacznij od napisania scenariusza. Przystępując do opracowania punktów kariery zawodowej, powinniśmy odłożyć na bok wszystko, co związane jest z projektowaniem i skupić się tylko na konspekcie treści. Skupienie się pozwala nam w pełni rozwinąć umiejętności wizualne, gdyż rozpoczynając pracę od spisania najważniejszych punktów, definiujemy cel, zanim jeszcze zaczniemy projektowanie. Dzięki przemyślanemu scenariuszowi będziesz w stanie wykorzystać w pełni możliwości graficzne CV.

3. Zacznij tworzyć CV

W odpowiedzi na ofertę pracy rekruterzy bardzo często otrzymują wiele CV. Żeby Twoja aplikacja przeszła pierwszy etap rekrutacji, nie tylko musi być nieszablonowa i wyróżniająca, ale przede wszystkim kompletna i zawierać istotne informacje.

Najważniejsze elementy dobrego CV:

Zdjęcie – powinno być przygotowane przez profesjonalnego fotografa, w wysokiej jakości, na gładkim tle i w stosownym stroju. Niedopuszczalne jest zdjęcie z wakacji lub imprezy rodzinnej.

Dane osobowe – zawarte w tym miejscu informacje umożliwiają kontakt rekrutera z kandydatem. Powinny zawierać imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, miejsce zamieszkania, oraz opcjonalnie datę urodzenia.

Profil zawodowy – jest bardzo ważnym punktem w CV. Umieszczamy przed doświadczeniem zawodowym w formie podsumowania dotychczasowej kariery oraz określeniem kierunku, w jakim chcielibyśmy się w przyszłości rozwijać. To element bardzo ceniony przez rekruterów i pole pozwalające na wyróżnienie Twojej aplikacji.

Doświadczenie zawodowe – to najważniejszy element CV. Musi zawierać nie tylko nazwę i czas zajmowanych kolejno stanowisk (od najnowszego), ale także ich opis lub wypunktowanie najważniejszych obszarów odpowiedzialności. Na tym etapie warto wyszczególnić obszary, które będą szczególnie cenne dla potencjalnego pracodawcy w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy.

Wykształcenie – w układzie odwróconej chronologii podsumuj tylko te etapy edukacji, które mogą być ważne dla rekrutera. Możesz całkowicie zrezygnować z przedstawiania szkoły średniej, jeśli jej profil nie będzie miał znaczenia w przyszłej pracy albo kiedy liceum czy technikum ukończyliśmy wiele lat temu.

Umiejętności – kompetencje, które wyróżniają kandydata na tle innych i sprawiają, że jest dobry w swojej pracy. Nie ograniczajmy się tylko do tych najbardziej popularnych. Pomyślmy, czy spośród naszych kompetencji wyróżnia nas coś wyjątkowego, np. umiejętność negocjacji, umiejętność rozwiązywania konfliktów itd Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej nie zapomnijmy przypomnieć sobie przykładów z naszego życia, kiedy te umiejętności wykorzystaliśmy.

Języki obce – opisują nie tylko znane przez kandydata języki, ale również poziomy ich znajomości.

Kursy, szkolenia i certyfikaty – umiejętności potwierdzone dokumentami lub zdobyte poza dotychczasowym doświadczeniem zawodowym.

Istotne elementy dobrego CV:

Linki zewnętrzne – warto dodać, jeśli takie posiadasz, mogą prowadzić do portfolio, bloga lub strony www.

Zainteresowania – możesz tu podać konkretne obszary zainteresowań lub krótkie opisy wybranych aktywności. Jednak nawet w tak niepozornym obszarze jak „Zainteresowania” nie warto naciągać prawdy ani kłamać. Twoje zainteresowania mogą zostać bardzo szybko zweryfikowane podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętaj, że rekruterzy również przygotowują się do rozmowy z każdym kandydatem z osobna. Więc jeśli polegniesz na hobby, Twoja aplikacja zostanie od razu odrzucona.

Klauzula o ochronie danych osobowych – konieczna, aby umożliwić rekruterowi kontakt z Toba. W przeciwnym razie Twoja aplikacja zostanie od razu odrzucona.

4. Napisz podsumowanie zawodowe

Często określany również jako “Profil zawodowy” lub “Życiorys”, jest opisem dotychczasowego życia zawodowego. Tutaj warto podkreślić historię doświadczeń zawodowych i zdobyte wykształcenie, odbyte kursy, zdobyte uprawnienia, wyróżniające kompetencje. Podsumowanie zawodowe to doskonałe miejsce na szybkie wyróżnienie się z tłumu innych aplikacji. Jest umieszczone na samej górze, co sprawia, że ten element przykuje uwagę czytającego. To również doskonałe miejsce na personalizowanie CV dla konkretnej firmy, dlatego warto skupić się na kluczowych kompetencjach, które pokrywają się z profilem poszukiwanego kandydata.

Podkreśl, co Twoje doświadczenie wniesie do firmy potencjalnemu pracodawcy. Zamiast klasycznego wypisywania zakresu obowiązków, wskaż korzyści, które przyniosły firmie Twoje dokonania.

5. Dopasuj CV do stanowiska

Już wiesz, że dobrze przygotowane CV należy każdorazowo dopasowywać do konkretnej oferty pracy przedstawiając doświadczenie, umiejętności, szkolenia, a także cel zawodowy, które szczególnie zainteresują potencjalnego pracodawcę. Pamiętaj, że CV powinno być czytelne i przejrzyste, dlatego warto skrócić te elementy, które z punktu widzenia danej rekrutacji mogą być nieistotne. Jednocześnie nie staraj się zmieścić wszystkiego na jednej stronie, jeśli masz więcej doświadczenia, nikt nie będzie się dziwił, jeśli Twoje CV będzie miało 2 lub 3 strony.

6. Nadaj odpowiednią formę

Dobre CV jest niczym wizytówka w biznesie, pokazuje kandydata od najlepszej strony – jako profesjonalistę i eksperta w swojej dziedzinie. Doskonałym podkreśleniem opisanych kompetencji jest oprawa graficzna dokumentu. Tutaj warto sięgnąć po profesjonalny szablon CV dedykowany dla Twojego stanowiska i zależnie od potrzeb, dostosować go do interesującej nas oferty pracy. Pamiętaj, że nie należy na siłę wyróżniać CV – ma być przede wszystkim czytelne i przejrzyste.

7. Zadbaj o profesjonalną wysyłkę

Ten punkt podzieliłem na trzy części i byłby całkowicie zbędny, gdyby nie fakt, że wiele osób, wcale nie na początku swojej kariery zawodowej, ma problem z profesjonalnym i zgodnym z zasadami wysyłaniem wiadomości.

Wielokrotnie otrzymywałem maile, które były pozbawione tematu lub miały temat, który był niezrozumiały. Tę rubrykę warto wypełnić według następującego schematu: imię i nazwisko + CV + stanowisko na które aplikujesz.

Kolejnym grzechem kandydatów jest brak treści maila — nie zachęcam do powielania informacji z CV, ale wysłanie maila bez treści jest niezbyt grzeczne. Lepiej się przywitać, krótko opisać cel wiadomości, na koniec się pożegnać i podpisać.

Trzecim bardzo istotnym problemem jest nieprofesjonalny adres mailowy. Niestety wciąż często kandydatom zdarza się podać swój prywatny adres email np. ***@buziaczek.pl lub inny podobny. Taki adres nie tylko nie wygląda dobrze w CV, ale może stać się obiektem żartów rekruterów.

8. Podsumowanie

Przede wszystkim dobre CV powinno czytelne i przejrzyste, bez przesytu graficznego, z niezbyt obszernymi blokami tekstu, z zachowaniem odpowiednich odstępów. Zwróć uwagę, aby najważniejsze elementy były widoczne na pierwszy rzut oka. Statystyki wskazują, że pierwsze przeskanowanie wzrokiem aplikacji, które zadecyduje, czy rekruter weźmie ją pod uwagę, trwa tylko 6 sekund! Jeśli Twoja aplikacja nie zaciekawi rekrutera, wyląduję w koszu. Nieprofesjonalny adres mailowy, lub zdjęcie z imprezy może być skutecznym powodem do przykrych żartów w potencjalnym nowym miejscu pracy.

Jeszcze zanim klikniesz przycisk wyślij, zrób finalną weryfikację swojego CV. Zwróć szczególną uwagę czy nie ma literówek i czy zgadzają się wszystkie dane, szczególnie adresu email i numeru telefonu. Najlepiej daj CV do przeczytania komuś życzliwemu, kto Ci pomoże i wychwyci ewentualne błędy.

Zwróć uwagę i upewnij się jeszcze raz, że zawarte są wszystkie ważne informacje. Pominięcie jakiegoś etapu edukacji, kariery lub osiągnięcia zdarza się szczególnie wtedy, gdy personalizujesz CV pod kątem konkretnej firmy. Zanim wyślesz swoją aplikację przeczytają ją dokładnie kilka razy.

Posted by
Szefpoleca

Cześć! Jestem Mateusz i prowadzę blog kulinarny szefpoleca.pl. Jeżeli szukasz sprawdzonych pomysłów na śniadanie, obiad, desery czy kolację to właśnie takie znajdziesz na moim blogu. Jeśli uwielbiasz dobre jedzenie tak jak ja, to obserwuj mój blog — tego tutaj nie zabraknie!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Znasz ten przepis? Podziel się wrażeniami, dodaj opinię!x
()
x