10 zachowań, przez które możesz przekreślić najlepsze CV

10 zachowań, przez które możesz przekreślić najlepsze CV
10 zachowań, przez które możesz przekreślić najlepsze CV

Możemy mieć najlepsze CV, jednak jeśli nasze zachowanie będzie budzić wątpliwości, zostaniemy zapamiętani nie jako wyjątkowi specjaliści, a ludzie, których lepiej unikać. Rozmowa o pracę jest sprawdzeniem nie tylko umiejętności zawodowych, ale i zasad savoir-vivre’u. Wystarczy jedna gafa lub nieprofesjonalne zachowanie, a nasze CV wyląduje w koszu. Nie wszyscy kandydaci wiedzą, że na rozmowie o prace oceniane są nie tylko ich kompetencje, ale również zachowanie i kultura. Bardzo często na rozmowach o pracę nie brakuje wtop.

Oto zachowania, które mogą przekreślić nawet najlepsze CV

  1. Pierwszą bardzo ważną zasadą jest kultura niezajmowania miejsca za stołem przed gospodarzem. Kiedy wejdziemy na spotkanie zaczekajmy, aż gospodarz wskaże nam miejsce do siedzenia. Następnie usiądźmy wygodnie, ale w normalnej pozycji, tak by nie zwracać za bardzo uwagi. Warto też zwrócić uwagę, aby usiąść od prawej strony krzesła.
  2. Bardzo poważnym błędem, który może definitywnie przekreślić najlepsze CV jest telefon komórkowy. Warto wyłączyć głos przed spotkaniem, jednak jeśli zdarzyło nam się zapomnieć, a telefon zadzwonił w czasie rozmowy o pracę – pod żadnym pozorem nie odbierajmy. Po prostu wycisz połączenie najszybciej jak to tylko możliwe. W tej sytuacji warto również przeprosić i chociaż trochę ocieplić swój wizerunek. 
  3. Odebranie połączenia przez kandydata w trakcie rozmowy o pracę, to całkowita dyskwalifikacja w oczach osoby rekrutującej. W takiej sytuacji rekruter może wyprosić nas ze spotkania i zakończyć rozmowę. Opisany przypadek jest całkowicie skrajny i na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się nazbyt często. 
  4. Podczas rozmowy o pracę, kluczową rolę odgrywa sposób, ton oraz składnia naszych wypowiedzi. Starajmy się unikać dłuższych przerw oraz trudnych słów, których znaczenie nie jest dla nas do końca jasne. Warto poćwiczyć wcześniej rozmowę, tak aby mieć, odpowiedzieć na każde pytanie nie tylko w jednym zdaniu. Płynne wypowiedzi utwierdzają osoby rekrutujące, że najlepsze CV jest naszego autorstwa.
  5. Obsesyjne poprawianie się to jeden z nawyków, który wykonujemy zupełnie nieświadomie. Osoby, które poprawiają włosy, przerzucają je z ramienia na ramię i to dosłownie co chwilę są postrzegane jako roztargnione i nerwowe. Rozmowa kwalifikacyjna wymaga kontrolowania tego typu nawyków. W innym wypadku rekruter może odnieść wrażenie, że nie panujesz nad swoimi emocjami i stresem.
  6. Nawet nieświadome zerkanie na zegarek nie wpłynie pozytywnie na ocenę osoby ubiegającej się o pracę. Nie jest rolą kandydata sprawdzanie godziny w trakcie trwania rozmowy. Zerkanie na zegarek może zostać negatywnie odebrane. Na spotkaniu o pracę należy wykazać się pełnym skupieniem na rozmówcy i temacie rozmowy.
  7. Nerwowe obgryzanie paznokci lub skórek nie wchodzi w grę. Jeśli wiemy, że mamy problem i w nerwach nieświadomie zaczynamy obgryzać paznokcie, zadbajmy o to, aby w trakcie rozmowy mieć zajęte ręce. Możesz trzymać na kolanach papierową teczkę z CV i listem motywacyjnym oraz referencjami. Świadomość, że mamy zajęte ręce, może ułatwić kontrolę nad niespokojnymi dłońmi.
  8. Żucie gumy lub jedzenie miętusa podczas rozmowy kwalifikacyjnej przed przyjęciem do pracy może spowodować negatywny wynik tej rozmowy. Warto pamiętać o pozbyciu się gumy do żucia, jeszcze przed wejściem na spotkanie. Argument żucia gumy podczas rozmowy o pracę, bo chcemy mieć świeży oddech, nie jest żadnym argumentem. Mycie zębów i inne zabiegi higieniczne są równie ważne dla naszego zdrowia i świeżego oddechu. Jednak nikt tego nie próbuje robić publicznie.
  9. Obuwie powinno być zakryte, klasyczne (skórzane), nierzucające się w oczy. Czerwone szpilki, których stukanie niesie się po całym piętrze, nie zrobią dobrego wrażenia na HR-owcu. Jeśli istnieje taka możliwość, warto przed samą rozmową kwalifikacyjną przetrzeć obuwie, aby mieć pewność, że jest czyste i lśniące.
  10. Kończąc rozmowę kwalifikacyjną, warto dopytać o szczegóły i charakter pracy, wykażemy tym zainteresowanie firmą i chęciami do podjęcia w niej pracy. Jednak lepiej nie wybiegać z pytaniami za daleko. Niestosowne może być zadawanie pytać, o szanse na zatrudnienie, oraz o różnego rodzaju formy pomocy w zdobyciu stanowiska. Zadawanie nierozsądnych pytań może przekreślić nawet najlepsze CV.

Podsumowanie

Jak widać, sposobów na zrażenie do siebie rekrutera jest naprawdę wiele. Czasem drobnostki mogą przesądzić o porażce, a czasem są to niewybaczalne błędy. Warto pamiętać, że na rozmowie o prace oceniane są nie tylko kompetencje, ale również zachowanie i kultura osobista. Oczywiście, być możem ktoś potraktuję nas z pobłażliwością i przymknie oko na drobne niedociągnięcia. Jednak pamiętajmy, że znając zasady zachowania się podczas rozmowy o pracę, nie tylko zapewnimy sobie lepsze możliwości startu w nowej pracy, ale także zaskarbimy sympatię rekrutera.

Posted by
Szefpoleca

Cześć! Jestem Mateusz i prowadzę blog kulinarny szefpoleca.pl. Jeżeli szukasz sprawdzonych pomysłów na śniadanie, obiad, desery czy kolację to właśnie takie znajdziesz na moim blogu. Jeśli uwielbiasz dobre jedzenie tak jak ja, to obserwuj mój blog — tego tutaj nie zabraknie!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Znasz ten przepis? Podziel się wrażeniami, dodaj opinię!x
()
x