Na skróty
Domowy ketchup bez dwóch zdań jest najlepszym dodatkiem do kanapek oraz wszystkich dań zarówno na ciepło jak i zimno. Domowy, znaczy zdrowszy i smaczniejszy, dlatego warto mieć zawsze przygotowany zapas tego pysznego pomidorowego sosu. W mojej kuchni nie może go zabraknąć, dlatego zawsze mam przygotowanych kilkanaście słoiczków. Mój przepis to tradycyjna receptura, wielokrotnie sprawdzona i przygotowywana już przez moją babcię.
Domowy ketchup z powadzeniem możesz przechowywać w słoiczkach na zimę i jeść go kiedy tylko masz ochotę.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis domowy ketchup, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- około 2 kg pomidorów
- duża cebula
- papryczka chili
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżeczki musztardy lub 2 łyżeczki nasion gorczycy
- 5 łyżeczek octu jabłkowego
- 4 łyżeczki cukru
- 4 łyżeczki oliwy z oliwek
- sól i pieprz
Przepis na domowy ketchup
- Pomidory obieramy ze skórki, najlepiej jest to zrobić parząc skórkę pomidora w gotującej się wodzie. Następnie usuwamy twarde szypułki oraz gniazda nasienne. Pozostały miąższ siekamy nożem na mniejsze kawałki. Alternatywnie pomidory możemy zrobić też w “sokowirowniku”, następnie przecisnąć przez sitko powstały miąższ, aby pozbyć się pestek.
- Niezależnie od wybranej metody powstały miąższ musimy zgotować, w międzyczasie dodajemy obraną i posiekaną cebulkę, czosnek oraz papryczkę chili — bez pestek.
- Następnie dodajemy musztardę, ocet winny, cukier i oliwę oraz doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem. Wszystko dokładnie mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu przez 10 minut beze przykrycia. Następnie dokładnie miksujemy blenderem powstały sos.
- W takiej postaci gotujemy nasz domowy ketchup przez jeszcze około 45 minut lub do momentu, aż gęstość będzie dla nas odpowiednia. Tak przygotowany ketchup możemy po ostudzeniu trzymać w lodówce przez kilka dni. Smacznego!
Jak przechowywać domowy ketchupu?
Domowy ketchup możemy przechowywać dłużej, niż tylko kilka dni w lodówce. W tym celu należy gorący ketchup nalewać do suchych, wyparzonych, jeszcze gorących słoików i natychmiast zakręcać suchą pokrywką. Jednak, aby przygotować dobrze słoiki wraz z nakrętkami musimy je umyć w gorącej wodzie z płynem, następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do 100℃ do momentu, aż będą całkowicie suche. Taki sposób pozwala na przechowywanie domowego ketchupu przez około miesiąc.
Jeśli natomiast chcemy zrobić przetwory z ketchupu na zimę, należy oprócz wyparzenia słoików również zapasteryzować gotowy ketchup. W tym celu słoiki wypełnione ketchupem wstawiamy do dużego garnka z wodą i gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut. Dno garnka warto zabezpieczyć ściereczką, aby wysoka temperatura nie doprowadziła do pękania słoików. Słoiki wypełnione ketchupem możemy również wstawić do nagrzanego piekarnika do 100℃ i podgrzewać przez około 20 minut.
Zobacz również: Sos marinara