Na skróty
Wspaniały aromat, miękkie mięso i delikatny tłuszczyk — tak można opisać doskonały boczek wędzony, idealny pasujący na świąteczne stoły i nie tylko. Wspaniałe aromaty jakie wydobywa pięciodniowa zalewa, oraz późniejsze wędzenie dymem z mieszanki drewna bukowego, olchowego i śliwy sprawia, że boczek nie ma sobie równych. Każdy, kto choć raz spróbował nie jest w stanie oprzeć się tak wyszukanej kompozycji smaków.
Proporcję podane w przepisie dotyczą jednego kilograma surowego boczku. Jeśli zamieszasz wędzić większe ilości pomnóż składniki przez ilość surowego boczku.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis boczek wędzony, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 1 kg surowego boczku
- 1 litr wody
- 60 g soli peklowej
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 6 sztuk owocu jałowca
- 3 ząbki czosnku
- 3 ziarna pieprzu czarnego
Przepis na boczek wędzony
- Wlewamy zimną wodę do garnka, dodajemy sól peklową, przeciśnięty czosnek, ziele angielskie, pokruszone liście laurowe, pieprz i owoce jałowca. Dokładnie mieszamy. Następnie umyty boczek wkładamy do zalewy i odstawiamy garnek w zimne miejsce na około 4 — 5 dni.
- Wyciągamy boczek i osuszamy go przez kolejną dobę, następnie nabijamy na hak i wędzimy dymem z mieszanki drewna bukowego, olchowego i śliwy w temperaturze około 60 — 70°C przez około 7 godzin.
- Kiedy boczek jest już uwędzony przekładamy go do wody o temperaturze 80°C i parzymy przez 30 minut cały czas utrzymując temperaturę około 80°C.
- Po wyjęciu z wody i przestygnięciu boczek wędzony jest gotowy do jedzenia. Smacznego!
Boczek wędzony idealnie sprawdzi się w połączeniu z przygotowanym na zakwasie, wypiekanym w tradycyjnym piecu opalanym drzewem domowym chlebem.