Pleśniak, kruche ciasto z dżemem i bezą

Pleśniak, kruche ciasto z dżemem i bezą
Pleśniak, kruche ciasto z dżemem i bezą

Pleśniak jest wypiekiem, który syci zarówno oczy, jak i podniebienie. Kruche ciasto z kwaśnym dżemem i lekką, słodką pianką zachwyca przy każdym kolejnym kęsie. Ciasto pleśniak sprawdzi się zawsze i wszędzie, o każdej porze roku. Szczególnie polecane jest jako dodatek do herbaty czy słodkość dla niespodziewanych gości, bo przygotowuje się je naprawdę błyskawicznie, a połączenie kwaskowatego smaku powideł ze słodką pianką uwielbia praktycznie każdy.

Sprawdzony przepis na pleśniaka

Pleśniak to ciasto, które robi się bardzo szybko, by potem w mgnieniu oka mogło zniknąć z talerza. Kolorowe warstwy o zróżnicowanej strukturze zachęcają do jedzenia – kruche ciasto oddzielone od delikatnej pianki warstwą ciemnego dżemu sprawia, że całość prezentuje się bardzo apetycznie. Przepis można nieco modyfikować, eksperymentując z dżemem i dodając taki, jaki lubi się najbardziej. Kwaśne powidła zazwyczaj jednak sprawdzą się najlepiej, bo świetnie przełamują smak słodkiej bezy zwanej niebiańską pierzynką.

Składniki:

  • 450 g mąki tortowej
  • 5 jajek
  • 200 gram masła ekstra
  • łyżka cukru
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • łyżeczka śmietany 18%
  • 2 łyżki kakao
  • łyżeczka cukru waniliowego
  • 220 g dżemu z czarnej porzeczki
  • 200 g cukru
  • sól

Przepis na ciasto pleśniak

  1. Zimne masło siekamy z mąką i proszkiem do pieczenia, dodajemy cukier waniliowy, łyżkę cukru (najlepiej drobno mielony), następnie dodajemy śmietanę oraz 5 żółtek. Dobrze zagniatamy ciasto, aby połączyć wszystkie składniki.
  2. Ciasto dzielimy na trzy części, jedną z nich zagniatamy z kakao. Następnie formujemy trzy kule i zawijamy każdą osobno w folię spożywczą. Dwie z nich, ciemna i jasna wkładamy do zamrażalnika na około godzinę, a trzecią do lodówki na 40 minut.
  3. ROZGRZEWAMY PIEKARNIK DO TEMPERATURY 175°C
    Blachę o wymiarach 11 cm x 30 cm, smarujemy masłem i obsypujemy otrębami pszennymi, lub wykładamy papierem do pieczenia. Następnie jasną część ciasta, tą z lodówki, rozwałkowujemy i układamy na dno formy.
  4. Na jasne ciasto rozprowadzamy równomiernie dżem z czarnej porzeczki (lub taki jaki lubisz, ważne, aby był gęsty).
  5. Kolejną warstwą jest czekoladowe ciasto. Na grubych oczkach na tarce trzemy ciemne ciasto, wyrównujemy warstwę.
  6. Następnie ubijamy pianę z pięciu białek i pod koniec ubijania dodajemy szklankę cukru. Powstałą masę rozprowadzamy równomiernie po ciemnej warstwie ciasta. (piana z białek powinna być ubita na sztywno. Najlepiej ubijać ją ręcznie, aby dobrze się napowietrzyła)
  7. Następnie na sam koniec trzemy na tarce na grubych oczkach jasne ciasto i rozkładamy je równomiernie na wierzchu.
  8. Ciasto pleśniak wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 175°C i pieczemy przez 35 — 40 minut (pieczemy do suchego patyka). Kroimy dopiero po całkowitym ostygnięciu. Smacznego!

Zobacz również: Przepis na szarlotkę

Oceń ten przepis!
Średnia: 4.9 / 5 (54 głosów)
Posted by
Szefpoleca

Cześć! Nazywam się Mateusz, jestem szefem w swojej kuchni. Gotuję smacznie i zdrowo, zgodnie z tradycjami, chociaż czasami lubię wtrącić odrobinę świeżości do przyrządzanego dania. Jeżeli szukasz sprawdzonych pomysłów na śniadanie, obiad, desery czy kolację to właśnie takie znajdziesz na moim blogu. Jeśli uwielbiasz dobre jedzenie tak jak ja, to obserwuj mój blog — tego tutaj nie zabraknie! Chcesz się ze mną skontaktować? Zobacz zakładkę Współpraca

Komentarze

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments