Na skróty
Jeśli miałbym wymienić niezbędne desery świąt Bożego Narodzenia, to bez wątpienia na pierwszym miejscu byłby to piernik wigilijny. Taki z dodatkiem domowej przyprawy korzennej, ciemną polewą, posypany orzechami, albo dodatkowo przełożony powidłami śliwkowymi. Pyszny i wilgotny — taki moim zdaniem powinien być doskonały piernik wigilijny. Ten z mojego przepisu właśnie taki jest. Doskonały! Sprawdza się zawsze i zawsze wychodzi 😉 W moim domu nie sposób go pominąć w przygotowaniach przedświątecznych.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis piernik wigilijny z orzechami, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 300 g mąki pszennej (około 2 szklanki)
- 250 g cukru (około 1 szklanka
- 250 ml mleka
- 125 g masła
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki powideł śliwkowych
- 4 łyżeczki przyprawy do piernika
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 łyżki gorzkiego kakao
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżki kawy zbożowej
- 2 jajka
Składniki na polewę i dodatki
- 1/3 szklanki śmietanki 30%
- 1 łyżka kawy zbożowej
- 100 g gorzkiej czekolady
- Mieszanka orzechów
Przepis na piernik wigilijny z orzechami
- W większym garnku na małym ogniu roztapiamy masło, następnie dodajemy cukier, miód, powiadała śliwkowe, przyprawę korzenną, cynamon i kakao. Całość dokładnie mieszamy, następnie zdejmujemy z kuchenki.
- Nagrzewamy piekarnik do temperatury 175℃ z grzaniem góra — dół. Formę keksową o wymiarach około 12 cm na 26 cm smarujemy masłem i wysypujemy otrębami, mąką razową lub zwykłą mąką.
- Następnie do masy dodajemy sodę, kawę zbożową, mleko oraz roztrzepane jajka. Całość dokładnie i energicznie mieszamy, następnie cały czas mieszając dodajemy stopniowo mąkę. Masę mieszamy do momentu, aż nie będzie w niej grudek mąki.
- Przygotowaną masę na piernik wigilijny wlewamy do wcześniej przygotowanej foremki. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez około 45 minut do suchego patyka. Następnie wyjmujemy z piekarnika i pozostawimy do całkowitego przestygnięcia.
- Piernik polewamy polewą przygotowaną ze śmietanki, kawy zbożowej i gorzkiej czekolady. Śmietankę zagotowujemy i zestawiamy z kuchenki, następnie dodajemy kawę zbożową, mieszamy i dodajemy połamaną lub posiekaną czekoladę. Całość mieszamy do całkowitego rozpuszczenia czekolady.
- Piernik wigilijny polewamy dopiero po częściowym przestygnięciu polewy, kiedy zrobi się nieco gęsta. Smacznego!
Wskazówka: Upieczony piernik możemy przełożyć powidłami. Możemy to zrobić dopiero po całkowitym przestygnięciu i przed polaniem polewą. W tym celu piernik wigilijny należy przekroić wzdłuż na pół i przełożyć powidłami śliwkowymi. Powidła powinny być dość gęste, jeśli takie nie są, to można je zagęścić poprzez podgotowanie ich chwilę w rondelku z łyżką wody.
Piernik wigilijny można przechowywać przez kilka dni w pojemniku na ciasto z pokrywą, wówczas zachowa swoją naturalną wilgotną strukturę i pełną świeżość.
Zobacz również: Makowiec tradycyjny