Przepis na pyszne pączki z marmoladą pochodzi z zeszytu mojej mamy. Jest to przepis doskonały i łatwy w wykonaniu.
Na skróty
Jak powstają najlepsze pączki z marmoladą?
Pączki z marmoladą i nie tylko robimy z ciasta drożdżowego składającego się z połączonych składników mąki pszennej, jajek, mleka i masła oraz cukru. Następnie formowane są w lekko spłaszczone kulki, a po wyrośnięciu smażone w głębokim tłuszczu. Pączki możemy nadziewać marmoladą – najlepiej po usmażeniu oraz następnie polać je lukrem. Swoje szczególne święto obchodzą w Tłusty Czwartek, kiedy to następuje zbiorowe szaleństwo w jedzeniu pączków 😀
Najlepsze pączki z marmoladą, to te oczywiście wykonane w domu z tradycyjnego przepisu.
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis pączki z marmoladą, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki (na około 20 sztuk)
- 500 g mąki pszennej
- 50 g świeżych drożdży lub 14 g drożdży instant
- 100 g masła
- 3 łyżki cukru
- 4 żółtka
- 1 jajko
- 250 ml mleka
- smażona skórka pomarańczowa
- 1 łyżka spirytusu (wódki lub rumu)
- sól
- dżem lub powidła
- olej rzepakowy lub smalec do smażenia
- cukier puder
Przepis na pączki z marmoladą
- Podgrzewamy mleko, następnie wlewamy je do miski, dodajemy pokruszone drożdże, 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę cukru. Wszystko razem mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 15 minut do czasu, aż drożdże porządnie urosną.
- W międzyczasie przesiewamy mąkę do dużej miski i dodajemy szczyptę soli.
- Jajko i żółtka ucieramy z trzema łyżkami cukru na białą i puszystą pianę. Następnie do miski z mąką dodajemy wyrośnięte drożdże, mieszamy drewnianą łyżką i dodajemy ubite jajka. Całość dokładnie mieszamy.
- Wyrabiamy dokładnie ciasto. Ręcznie przez około 15 — 20 minut lub odpowiednią końcówką miksera przez około 10 — 15 minut, na najmniejszych obrotach. Dobrze wyrobione ciasto powinno odklejać się od ręki.
Rada: Gdyby ciasto bardzo trudno się wyrabiało, było za gęste, można dodać 2 — 3 łyżki ciepłego mleka. - Do wyrobionego ciasto dodajemy roztopione i ostudzone masło oraz spirytus. Całość dokładnie zagniatamy lub miksujemy do połączenia się składników. Następnie przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1,5 godziny, aż ciasto podwoi lub potroi swoją objętość.
- Podsypujemy lekko stolnice mąką i wyrabiamy ciasto przez kilka minut do momentu pozbycia się pęcherzy powietrza. Następnie ciasto rozpłaszczamy na placek o grubości około 2 cm i wycinamy krążki ostrą szklanką o średnicy około 6 — 7 cm. Z pozostałą częścią ciasta postępujemy tak samo, zagniatamy kulę, rozpłaszczamy i wycinamy krążki.
- Krążki rozkładamy równomiernie na stolnicy, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 45 minut.
- W międzyczasie przekładamy marmoladę do rękawa cukierniczego zaopatrzonego w ostrą i długą końcówkę.
- Na 15 minut przed końcem wyrastania pączków zaczynamy rozgrzewać olej lub smalec (najlepiej długo i powoli, w dużym i szerokim garnku) do temperatury 180 stopni.
- Wyrośnięte pączki wkładamy na odpowiednio nagrzany olej tak, aby się nie posklejały i smażymy przez około 2 minuty z każdej strony.
Ważne: Pączki nie mogą za szybko się rumienić, ponieważ w środku będą jeszcze surowe.
Ważne: Podczas smażenia regulujemy temperaturę oleju, aby drastycznie nie zwiększała się, ani nie obniżała. - Gotowe pączki wyławiamy łyżką cedzakową i odkładamy na talerze wyłożone ręcznikami papierowymi.
- Pączki po ostudzeniu nadziewamy marmoladą, wciskając głęboko końcówkę szprycy i wyciskając pożądaną ilość nadzienia. Następnie posypujemy cukrem pudrem.