Na skróty
Napoleonka, dla niektórych kremówka. O nazwę tego ciastka sprzeczali się już niejedni, ale nie nazwa jest przecież tu najważniejsza. Najważniejszy jest jej niesamowity smak. Delikatne ciasto francuskie, rozwarstwiające się podczas pieczenia. Przepyszna masa budyniowa, zamknięta pomiędzy kruchymi warstwami ciasta. Całość posypana z góry cukrem pudrem. Razem to wszystko daje niezapomniane doznania smakowe, nieważne czy jest to Napoleonka, a w Małopolsce Kremówka 😉
Zanim zaczniesz przygotowywać przepis napoleonka, kremówka, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
Ciasto:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 250 g masła ekstra
- 1 jajko
- 1 żółtko
- 2 łyżki śmietany 18%
Masa budyniowa:
- szklanka mąki pszennej
- litr mleka
- 4 jajka
- 120 g cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 50 g masła ekstra
- cukier puder (do posypania)
Napoleonka – sposób przygotowania.
- Ciasto:
Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy pokrojone w kostkę masło i siekamy nożem, aż powstanie drobna kruszonka. Dodajemy jajko, żółtko i mieszamy. Zagniatamy ciasto, łącząc wszystkie składniki. - Kiedy wszystkie składniki zostaną połączone w jednolitą masę, dodajemy śmietaną. Ponownie wyrabiamy ciasto, następnie dzielimy na dwie części, zawijamy w folię i chowamy na godzinę do lodówki.
- Nagrzewamy piekarnik do 180°C. Obie części ciasta rozwałkowujemy cienko i pieczemy w blachach o wymiarach około 24 x 36 cm przez ok. 20 — 25 minut na złoty kolor. Po upieczeniu pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
- Masa:
Jajka ucieramy z cukrem. Dodajemy mąkę, cukier waniliowy i roztopione masło. Łączymy wszystkie składniki, następnie wlewamy mleko i podgrzewamy na wolnym ogniu aż do rozpuszczenia się składników i otrzymania gładkiej masy. Po zagotowaniu odstawiamy z ognia i pozostawiamy do ostygnięcia. - Letnią masę budyniową wylewamy na pierwszą część ciasta. Następnie przykrywamy drugim ciastem.
Nasza Napoleonka jest już prawie gotowa, jeszcze tylko odstawiamy do lodówki na około 1,5 godziny. Dopiero po wyjęciu z lodówki posypujemy cukrem pudrem. Jeśli zrobimy to wcześniej, przed włożeniem do lodówki, cukier puder się rozpuści, tworząc warstwę roztopionego cukru na wierzchu. Smacznego!
Napoleonka najlepiej smakuję schłodzona, również masa wtedy nabiera odpowiedniej sprężystości i nie będzie rozjeżdżać się na boki 🙂
Zobacz również: Wuzetka
Oceń ten przepis!