Poznaj krótki przepis na naleśniki, które zawsze wychodzą delikatne oraz puszyste, a do tego smakują wyśmienicie! Przepis na najlepsze ciasto do naleśników ułożyłem tylko z niezbędnych składników, aby był bardzo łatwy i szybki w przygotowaniu ❤😊
Na skróty
Mąka, mleko, odrobina masła oraz jajko – to podstawowe składniki, które zawsze można znaleźć w kuchni, dzięki czemu zawsze jestem gotów do przygotowania smakowitej porcji naleśników. Dodatkowo, szczypta soli i pieprzu ma za zadanie subtelnie podkreślić słodycz ciasta – bez obaw, na pewno nie zepsuję smaku naleśników 😊
Jeżeli wolisz, zamiast zwykłego cukru, możesz dodać cukier waniliowy. Nie zapominaj jednak, że proporcje wskazane w przepisie są kluczowe i powinny być ściśle przestrzegane! Dzięki temu naleśniki zawsze wychodzą puszyste i elastyczne, a dodatkowo nigdy nie przywierają podczas smażenia.
Jak przygotować najlepsze ciasto na naleśniki?
Warto również zwrócić uwagę na nieoceniony proces “leżakowania” ciasta. Bezpośrednio po przygotowaniu, zalecam schować ciasto do lodówki na mniej więcej pół godziny. Pozwoli to na dobre połączenie składników, a w efekcie ciasto po usmażeniu będzie bardziej elastyczne i nie będzie rwało się podczas smażenia.
Zanim zaczniesz przygotowywać naleśniki, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.
Składniki
- 1 szklanka + 1 łyżka mąki pszennej
- 1 szklanka mleka
- 3/4 szklanki wody
- jajko
- łyżeczka cukru
- łyżka masła
- szczypta soli
- odrobinka pieprzu czarnego
Przepis na naleśniki
- Mąkę przesiewam do miski, dodaję mleko, wodę, jajka, sól, cukier i pieprz czarny. Całość dokładnie miksuje na gładką, jednolitą konsystencję. Dodaję roztopione masło i ponownie chwilę miksuję .
- Ciasto przed smażeniem wstawiam na co najmniej pół godziny do lodówki, dzięki czemu naleśniki po usmażeniu będą bardziej elastyczne.
- Następnie wylewam pierwszą chochelkę na dobrze rozgrzaną patelnię i smażę na dość szybkim ogniu przez około 1 minutę (najlepsza patelnia, to taka specjalna do naleśników).
- Naleśniki przewracam na drugą stronę gdy wierzch jest ścięty, a spód ładnie zrumieniony. Jeśli istnieje taka potrzeba, podczas smażenia możesz dodać odrobinę oleju.
Naleśniki możesz podawać z serem białym lub konfiturami z owoców. Ja uwielbiam tradycyjne z serem białym 😊 Smacznego!
Nadzienie z sera białego do naleśników
Ser biały rozdrabniamy widelcem i dodajemy 2 — 3 łyżki jogurtu naturalnego. Następnie dodajemy łyżeczkę cukru i całość dokładnie mieszamy. W taki sposób powstaje najprostsze nadzienie do naleśników. Ja dodatkowo dorzucam łyżkę rodzynek do środka i dokładnie mieszam. Następnie każdego naleśnika smaruję nadzieniem po same brzegi i zawijam w rulonik. Takie naleśniki możesz podawać z bitą śmietaną, konfiturami lub różnymi kombinacjami owocowych sosów.
Zobacz również: Klasyczne pierogi z białym serem