Makowiec tradycyjny

Reklamy Ads By Google

Makowiec tradycyjny zwany też makowcem wigilijnym to wyjątkowy deser, który zgodnie z tradycją gości na naszych polskich stołach wigilijnych. Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. W szczególności poświęcamy go naszym bliskim. Spędzamy razem niezapomniane chwile, śpiewając Kolendy, słuchając opowieści starszych czy zajadając się smakołykami ze stołów. Niewątpliwie makowiec tradycyjny świetnie wpisuję się w charakter rodzinnych świąt.

Zanim zaczniesz przygotowywać przepis makowiec tradycyjny, przeczytaj cały przepis i opis, który zawiera cenne wskazówki.

Reklamy Ads By Google

Składniki na makowiec

Składniki na ciasto drożdżowe

  • 50 g świeżych drożdży
  • 380 g mąki pszennej tortowej
  • 80 g drobnego cukru
  • 190 ml mleka
  • 110 g masła
  • 6 żółtek
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Składniki na masę makową

Reklamy Ads By Google

  • 250 g maku
  • 100 g orzechów włoskich
  • 100 g rodzynek
  • 25 g smażonej skórki pomarańczowej
  • 50 g masła 
  • 1 kieliszek likieru amaretto lub 1 łyżeczka zapachu migdałowego
  • 5 jajek
  • 1 szklanka cukru pudru
Zobacz inne przepisy z: , , , , , , , , , , ,

Przepis na makowiec tradycyjny

Jak zrobić ciasto na makowiec tradycyjny?

  1. W pierwszej kolejności przygotujemy rozczyn drożdżowy, do wysokiego kubka kruszymy drożdże, następnie mieszamy z połową szklanki ciepłego mleka, dodajemy łyżeczkę cukru i 2 łyżkami mąki. Dokładnie mieszamy. Kubek przykrywamy i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  2. W tym samym czasie żółtka trzemy z drobnym cukrem na puszysty krem. Dodajemy ekstrakt z wanilii. Następnie mieszamy masę z przesianą mąką, drożdżami, resztą ciepłego mleka oraz roztopionym i ostudzonym masłem.
  3. Reklamy Ads By Google
  4. Wyrabiamy ciasto przez około 15 minut. Ciasto na makowiec tradycyjny powinno być elastyczne i dość luźne, wyrobione powinno łatwo odchodzić od ręki. Ciasto przekładamy do miseczki i przykrywamy ściereczką, następnie odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 1 godzinę.
  5. Reklamy Ads By Google

Jak zrobić masę makową?

Reklamy Ads By Google

Reklamy Ads By Google
  1. W tym czasie kiedy rośnie ciasto, mak przekładamy na sitko i przelewamy go wrzątkiem, następnie dokładnie odsączamy i czekamy aż odparuję. Odsączony mak mielimy dwukrotnie w maszynce sitkiem do maku, następnie dodajemy drobno posiekane orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową, miękkie masło, oraz likier amaretto.
  2. Dokładnie rozdzielmy żółtka od białek, następnie żółtka ucieramy z cukrem pudrem i mieszamy z masą makową. Biała ubijamy na sztywną pianę, następnie mieszamy z masą makową.
  3. Reklamy Ads By Google
  4. Wyrośnięte ciasto wykładamy na podsypaną mąką stolnicę i wyrabiamy przez około 2 minuty. Następnie ciasto na makowiec wigilijny dzielimy na 3 części i rozwałkowujemy pojedynczo każdą na papierze do pieczenia, po czym przenosimy na blachę.
  5. Następnie na rozwałkowane ciasto wykładamy 1/3 masy makowej i zwijamy je w ciasną roladę. Ciasto dokładnie sklejamy na łączeniach, zarówno wzdłuż rolady jak i na jej końcach. Ciasto powinno być ułożone łączeniem do dołu.
  6. Reklamy Ads By Google
  7. Tak przygotowane makowce pozostawiamy na 30 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. W tym samym czasie nagrzewamy piekarnik do 180℃ z grzaniem góra — dół.
  8. Makowce wstawajmy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez około 30 minut, do momentu zarumienienia skórki. Następnie wyjmujemy do całkowitego przestygnięcia.
  9. Reklamy Ads By Google
  10. Każdy z osobna makowiec tradycyjny po ostudzeniu polewamy lukrem i dekorujemy smażoną skórką pomarańczową, rodzynkami oraz orzechami. Smacznego!

Jak zrobić lukier na makowiec wigilijny?

Składniki

  • 1 szklanka cukru pudru
  • lukier śmietankowy to 2 — 3 łyżki gęstej śmietany
  • lukier cytrynowy to 1 — 2 łyżki soku z cytryny

Lukier na makowiec zawijany

  1. Cukier puder przesiewamy przez sito do miski. Następnie do cukru dodajemy śmietanę lub sok z cytryny — w zależności czy lukier ma być śmietankowy czy cytrynowy.
  2. Całość dokładnie miksujemy mikserem na gładką masę. Ilość soku z cytryny czy śmietany dobieramy tak, aby lukier osiągnął pożądaną konsystencję.
  3. Przygotowanym lukrem polewamy przestudzony makowiec tradycyjny.

Zobacz również: Piernik wigilijny z orzechami

Oceń ten przepis!
0 / 5 Średnia: 4.84

Twoja ocena:

1 osoba ogląda ten przepis
Szefpoleca

Szefpoleca

Jestem szefem w swojej kuchni - gotowanie to moja największa pasja. Z ogromną przyjemnością oddaję się sztuce kulinarnej, uwielbiając zarówno proces tworzenia wykwintnych dań, jak i samą radość z jedzenia. W moim repertuarze znajdziesz zarówno tradycyjne przepisy, które odświeżam i wzbogacam o odrobinę nowoczesności, jak i własne, unikalne kreacje kucharskie. Dzięki mojemu podejściu, moje dania to harmonijne połączenie bogactwa smaków i aromatów, które zachwycają podniebienia, a jednocześnie nie wymagają od kucharza nieprzyzwoitego wysiłku. Kocham dzielić się tymi doświadczeniami kulinarnymi, inspirując innych do odkrywania radości płynącej z gotowania i wspólnego celebrowania posiłków.

Artykuły: 433
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter kulinarny

Bądź na bieżąco – wysyłamy sezonowe przepisy i porady

Zapisz się na jedyny taki w sieci kulinarny newsletter i dołącz do 2719 zadowolonych czytelników. Szefpoleca.pl to ciągle rosnąca baza artykułów i przepisów na dania z całego świata. Każdego dnia tworzymy blog kulinarny z pasją dla osób, które kochają gotowanie i pieczenia tak jak my! Już dziś dołącz do nas :)